Menu pomocnicze
WIOSNA

Mimo, że to święto państwowe jest obchodzone od ośmiu lat już zyskało znaczącą pozycję w kalendarzu wydarzeń w powiecie namysłowskim. W tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej, 2 maja 2012 r., obchodzono uroczyście w Namysłowie i w Miodarach.

13.jpeg

Na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zebrali się liczni oficjele, duchowni, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta. W części oficjalnej namysłowscy strażacy dokonali uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt. W swoim przemówieniu starosta Julian Kruszyński zwrócił uwagę na szczególną wymowę święta umiejscowionego między 1, a 3 maja - Przez to dzisiejsze święto nabiera dodatkowego wymiaru, staje się symbolem pojednania, pokoju i porozumienia ponad podziałami. Polacy są przywiązani do barw narodowych i obu świąt – dlaczegoby nie podkreślić ich właśnie w atmosferze porozumienia i więzi łączących nasz wszystkich? - mówił starosta namysłowski.

W swojej wypowiedzi Julian Kruszyński nawiązał również do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Nie miejmy więc obaw przed wyrażaniem naszej dumy i radości z bycia Polakami demonstrując nasze umiłowane barwy. Niech Biel i Czerwień nie towarzyszą nam tylko w chwilach narodowej zadumy i smutku. Niech wyrażają nasz optymizm, dobro, szczęście i wspólnotę. To istotne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się święta sportu - Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które organizuje Polska wespół z Ukrainą.

List wojewody Ryszarda Wilczyńskiego odczytał jego pełnomocnik, Rafał Nowowiejski. Wojewoda apelował w nim o jedność, którą symbolizuje flaga biało - czerwona - Patrząc na narodowy sztandar, widzimy kontrast bieli i czerwieni, ostrą granicę barw. Mimo to jest on spójną całością. Różniąc się pamiętajmy, że całością być mamy, skoro wybraliśmy dla siebie ten sztandar, a i On nas wybrał, by mógł powiewać dumnie i wysoko.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przy grillu zorganizowanym przy komendzie strażackiej. Obchody muzyką i śpiewem umilali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Namysłowie.

Dodatkowym urozmaiceniem Dnai Flagi RP w Miodarach był rajd rowerowy z punktami dydaktycznymi prowadzonymi przez leśników Nadleśnictwa Namysłów i Brzeg dla uczniów ze szkół: Jastrzębie, Dąbrowa, Bąkowice, Mąkoszyce i grupa 20 dzieci z Grodźca (Stowarzyszenie Dzieci z Grodźca). Leśnicy z Nadleśnictwa Namysłów: Wiesław Moliński, Mariusz Czechlowski i Artur Borissow oraz Bartłomiej Kastelik z Nadleśnictwa Brzeg prowadzili punkty tematyczne na trasie edukacyjnej. - Uczestnicy poznawali historię Miodar i okolic, opowiedzianą na ruinach kościoła ewangelickiego; rozpoznawali gatunki drzew i tajniki pracy leśniczego, terminologię myśliwską, zasady prowadzenia polowań - mówi Krzysztof Drobina ze Stowarzyszenia Wspólnota Parafialna Biestrzykowice, które z pomocą pani sołtys Małgorzaty Grodeckiej i Rady Sołeckiej z Miodar oraz OSP Biestrzykowice-Miodary organizowali wydarzenie.

Zwycięzcami trasy edukacyjnej Rajdu zostali uczniowie SP  w Dąbrowie, II m. SP w Jastrzębiu, III m. Stowarzyszenie Dzieci z Grodźca, IV m. SP w Mąkoszycach, a V m. SP w Bąkowicach.

W konkursie "Flagi Europy" zwyciężyli uczniowie SP w Dąbrowie przed uczniami SP w Jastrzębiu i uczniami  SP w Bąkowicach.

W zawodach rowerowych w grupie pierwszej najlepszym zawodnikiem został Jakub Piwowarczyk przed Martyną Nowotarską i Patrykiem Chełmeckim. W drugiej grupie najlepszym zawodnikiem został Kacper Zarzycki przed Pauliną Bobrowską i Dominikiem Pustelnik.

Nagrodę specjalną Rajdu uzyskali uczniowie SP w Bąkowicach za opiekę nad bezdomnym psem.

Jak zapowiadają organizatorzy, przyszłoroczny Dzień Flagi i Rajd rowerowy organizowany będzie w Biestrzykowicach.

Dzień Flagi RP w Namysłowie (fot. Tomasz Przysiężny):

 

Dzień Flagi w Miodarach:

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 18-05-2012 10:48 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 18-05-2012 13:52
Przewiń do góry