Menu pomocnicze
słoneczniki

Powiatowy Urząd Pracy w Namysłowie ma nową szefową. W drodze konkursu na stanowisko dyrektora komisja wybrała, a starosta mianował Iwonę Kamińską. - Przed nową dyrektor stoi niełatwe zadanie odbudowania zaufania społeczności lokalnej do tej ważnej instytucji - mówi starosta Julian Kruszyński.

Nowa dyrektor posiada wykształcenie wyższe magisterskie oraz dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w instytucjach rynku pracy. Na stanowisko została powołana w wyniku przeprowadzonego konkursu, na który spłynęło sześć ofert. Trzy kandydatury spełniły formalne kryteria i zakwalifikowały się do następnego etapu, jakim były rozmowy kwalifikacyjne przed Komisją Konkursową, którą tworzyli przedstawiciele starosty namysłowskiego: wicestarosta Andrzej Spór (przewodniczący komisji) i radca prawny Helmut Pyka oraz przedstawiciele Powiatowej Rady Zatrudnienia w Namysłowie: Barbara Bednarz (wójt Świerczowa) oraz Bogdan Zdyb (wójt Wilkowa).

Przed nową szefową urzędu pracy stoi niełatwe zadanie odbudowania nadszarpniętego wizerunku instytucji. Pod koniec minionego roku w atmosferze skandalu odszedł bowiem były dyrektor PUP Zbigniew Juzak. Główny zarzut jaki postawił wobec dyrektora Juzaka starosta Kruszyński, a jaki wyniknął z przeprowadzonego audytu, to naruszenie obowiązków pracowniczych w podległym mu urzędzie. Chodzi m.in. o to, że dyrektor placówki podpisywał ze swoimi pracownikami umowy zlecenia na realizację zadań z unijnych projektów. - Problem polegał na tym, że umowy cywilnoprawne z pracownikami PUP dotyczyły zakresu zadań pokrywających się z czynnościami, jakie wykonywali z tytułu umowy o pracę - mówi starosta Kruszyński - W ten sposób doszło do podwójnego wynagrodzenia: z tytułu umowy o pracę, której urzędnicy faktycznie nie wykonywali oraz z tytułu realizacji projektu wykonywanego w godzinach pracy. Sprawą aktualnie zajmuje się prokuratura w Kluczborku.

Dyrektor Kamińska deklaruje wprowadzenie nowych standardów w placówce - Na pierwszym spotkaniu z pracownikami powiedziałam, że mnie nie interesuje to co było przede mną, są sprawy, które wyjaśniają odpowiednie służby a dla mnie ten rozdział jest zamknięty. Jak przyznaje potrzebna jest reorganizacja pracy w urzędzie - Pierwszym zadaniem jest prześledzenie zakresu obowiązków pracowników, rozmowy indywidualne z nimi, u niektórych zweryfikowanie tych zadań, a niektórym dołożenie zadań, bo nie jest to w równi przydzielone. Pytana o naprawę sytuacji z niejasną praktyką prowadzenia projektów unijnych wykazuje potrzebę większego monitoringu pracy każdego z wydziałów - Z pewnością będziemy składać zapytania ofertowe do firm zewnętrznych i oferować je osobom prywatnym, które mogą świadczyć tego typu usługi - tłumaczy Iwona Kamińska. Te działania już widać, choćby w ogłoszeniach na stronie internetowej PUP (www.pupnamyslow.pl).

Inną zmianą, jak deklaruje pani dyrektor, będzie większe nastawienie urzędu na skuteczną obsługę bezrobotnych. - Będzie to działanie długofalowe bo tego się nie da naprawić w ciągu miesiąca czy  dwóch. Dla mnie priorytetem będzie wyjście pośredników pracy i doradców zawodowych na zewnątrz, do pracodawców i absolwentów szkół. Istotne jest również dostosowywanie ofert szkoleniowych do potrzeb bezrobotnych, a nie narzucanie ich z góry.
Kolejną widoczną zmianą są godziny przyjmowania klientów urzędu. - Wcześniej, widniało ogłoszenie, że odbywa się to do godziny 13.00. Natomiast aktualnie interesanci są przyjmowani w pełnym zakresie godzin pracy PUP - mówi nowa dyrektor.

Opublikował(a):  Data publikacji: 12-03-2012 12:58
Przewiń do góry