Menu pomocnicze
WIOSNA

Namysłowski Ośrodek Kultury zaprasza 26 stycznia 2012 roku (czwartek) o godzinie 16.00 na wernisaż wystawy zatytułowanej „Zanim powstał węgiel”, prezentującą malarstwo Mariana Nowotnego. Obrazy M. Nowotnego eksponowane będą w galerii „Na piętrze"  Ośrodka Kultury.

Marian Nowotny, urodził się w 1950 roku w Niewiadomiu koło Rybnika. Pracował jako górnik przodowy kopalni „Rydułtowy", a później „Zofiówka" w Jastrzębiu. Zbiera odciski flory i fauny odbite na skałach kopalnych, które stały się inspiracją stworzenia własnej wizji „epoki karbońskiej". Obrazy swoje wystawia pod jednym tytułem - „Zanim powstał węgiel".
Były górnik w tym cyklu przedstawia znalezione w kopalni niezwykłe negatywy sprzed milionów lat: skamieniałości z odciskami i odlewami skrzypów, paproci i widłaków, które są dla niego inspiracją tworzenia bajecznie kolorowych płócien ze światem pierwotnego lasu i jego tajemniczymi mieszkańcami.
Jest członkiem grupy plastyków nieprofesjonalnych „Konar" w Rydułtowach oraz „Sokół" w Jastrzębiu. Od 1975 roku bierze udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych w kraju (m.in. Wrocław, Szczecin, Stargard Szczeciński, Poznań, Warszawa, Wieliczka, Ruda Śląska, Katowice) oraz za granicą (Donieck, Pekin, Dorsten), a także wystawach indywidualnych (m.in. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskie „Sztygarka" 2003).
Jego prace znajdują się u prywatnych kolekcjonerów śląskiego malarstwa nieprofesjonalnego. Prace Pana Nowotnego mogliśmy podziwiać również w naszym Ośrodku Kultury w latach 90-tych ubiegłego stulecia i w roku 2001. W roku 2011, w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Aneks Twórczości Artystycznej jego prace zdobyły wyróżnienie, a teraz obejrzeć możemy całe spektrum jego twórczości podczas wystawy indywidualnej w Namysłowskim Ośrodku Kultury.

Serdecznie zapraszamy.

Wg inf.wł.-kj

Opublikował(a):  Data publikacji: 16-01-2012 10:30
Przewiń do góry