Maraton Pisania Listów Amnesty International
Idea Maratonu pisania listów, to autorski pomysł członków warszawskiej grupy lokalnej Amnesty International. Po raz pierwszy odbył się w 2001 r. Od tamtej pory co roku około 10 grudnia ludzie, dla których ważny jest los drugiego człowieka zasiadają w najróżniejszych miejscach Polski i świata, piszą listy w obronie skazanych w nieuczciwych procesach na więzienie i karę śmierci. W 2010 r. pisaliśmy w 200 miejscach w Polsce i w 51 państwach świata czego rezultatem było ponad 145 tys. listów w Polsce i 636 tys. na świecie.
W Namysłowie organizacją Maratonu zajmuje się od 2007 r. Szkolna Grupa Amnesty International w 1 Liceum Ogólnokształcącym. Dzięki zapałowi głównie młodych ludzi napisaliśmy od tego czasu kilka tysięcy listów.
W roku bieżącym Maraton odbędzie się w Bibliotece Publicznej. Listy będziemy pisać od godz. 15:00 w piątek 9 grudnia do godz. 8:00 w sobotę 10 grudnia. Organizatorem jest Amnesty International przy udziale Biblioteki Publicznej i Starostwa Powiatowego w Namysłowie. Maraton w Bibliotece jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą wyrazić sprzeciw wobec niesprawiedliwości i łamaniu praw człowieka. W trakcie Maratonu będzie można dowiedzieć się więcej o akcjach AI oraz obejrzeć filmy o tematyce praw człowieka. Wcześniej 9 grudnia od godz. 12:00 do 15:00 będą mogli napisać listy licealiści z 1 LO.
W tym roku będziemy mogli napisać, m.in. list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu, list domagający się zamknięcia obozu pracy Yodok w Korei Północnej i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, czy też list w obronie Fatimy Hussein Al-Badi skazanej na karę śmierci w Jemenie.
Jak napisać taki list? To jest bardzo proste. Najpierw zapoznajemy się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Następnie kierujemy się kilkoma zasadami: 1) piszemy krótko, 2) jesteśmy uprzejmi, 3) opieramy się na faktach, 4) mamy pozytywne nastawienie i 5) nie ukrywamy się, tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Znajomość języków obcych nie jest wymagana, możemy pisać po polsku. Listy piszemy odręcznie. Nie bądź obojętny, pisz razem z nami! Dołącz do obrońców praw człowieka!
Więcej informacji: Przemek Paradowski
(tel. 0511084784, e-mail: ppar@op.pl)
oraz na stronie http://www.amnesty.org.pl