Menu pomocnicze
Jesień

Przedstawiamy treść wystąpienia Starosty Namysłowskiego Juliana Kruszyńskiego z okazji 93. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zapraszamy również na relację video z namysłowskich obchodów Święta Niepodległości, którą prezentujemy w dziale Filmy.

Szanowni Państwo,

"Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień "- słowa te Józef Piłsudski wypowiedział 10 lutego 1919 roku, podczas uroczystego otwarcia Sejmu Ustawodawczego.

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, 146 lat od pierwszego rozbioru Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Po dziesiątkach lat zaborów, po trzech wielkich nieudanych powstaniach, po kilku powstaniach mniejszych Polacy doczekali wolnej Ojczyzny. Wyrosła przed nimi już nie tylko jako piękna wizja poetów, nie tylko jako wyśniony ideał i marzenie powstańców, zesłańców i emigrantów – ale jako prawdziwe, rzeczywiste polskie państwo.

Dziś, po dziewięćdziesięciu trzech latach mamy zaszczyt świętowania tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego kraju. Tak - zaszczyt - gdyż przez wiele lat: okupacji hitlerowskiej i PRL-u, było to niemożliwe i tępione. Właśnie w roku '39 i potem w '45 sprawdziły się słowa twórcy Niepodległej, marszałka Piłsudskiego, który powiedział, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”.

Chciałbym, by 11 listopada nie był tylko dniem, w którym świętujemy i wspominamy radosne wydarzenie historyczne. Niech będzie dniem refleksji i przypomnienia słów kolejnego z wielkich Polaków, Jana Pawła II: „Wolność jest dana, ale i zadana”. Odrabiajmy to zadanie w swoim codziennym życiu. Odpowiadajmy sobie wciąż na pytanie: jakimi chcemy być Polakami. Naszą pracą, uczynkami i życiem dowiedźmy, że jesteśmy warci tej wolności.

Opublikował(a):  Data publikacji: 16-11-2011 09:42
Przewiń do góry