Bogata przeszłość i wspaniała przyroda Pokoju - Powiat Namysłowski - Naprawdę warto...
Powiat Namysłowski – Naprawdę warto…
Bogata przeszłość i wspaniała przyroda Pokoju
Wędrujemy dziś na południe naszego powiatu, gdzie w miejscowości Pokój czeka na Was prawdziwie uzdrowiskowy klimat. Tutaj ciszę przerywa tylko echo historii oraz dźwięki muzyki festiwalu zabytkowych parków i ogrodów. Znajdziecie tu wszystko czego często brakuje w miejskim życiu-przestrzeń, świeże powietrze, brak pośpiechu i niezwykle interesującą historię…
„Namysłowski” Pokój jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-ewangelickie. Założycielem miejscowości Pokój (Carlsruhe-Spokój Karola), był książę Karol Christian Erdman von Würtemberg, który po odbyciu służby wojskowej odziedziczył w spadku Księstwo Oleśnickie w skład którego wchodziły tereny osady Pokój. Lasy położone wokół Pokoju były znakomitymi terenami łowieckimi, gdzie na polowania zjeżdżał cały dwór książęcy z Oleśnicy.
Tak zrodziła się koncepcja zbudowania w Pokoju letniej rezydencji. W latach 1752-1757 zbudowano pałac murowany, wzorowany na podobnej reprezentacyjnej budowli mieszkalnej w westfalskim mieście Karlsruhe. W 1775 roku zakończono budowę ewangelickiego kościoła im. Księżnej Zofii z wieżą z zegarem piaskowym i ołtarzem ozdobionym obrazami mistrzów Beuthesa i Ernsta.
Od 1850 roku Pokój staje się ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskowym. Ówczesny lekarz dworski dr Fround wykorzystując miejscowy klimat o właściwościach leczniczych otworzył tu zakład kąpielowy oraz wodoleczniczy. Zażywano tu kąpieli oraz inhalowano się w parze z wyciągiem z igieł sosnowych. Po pół wieku funkcjonowania uzdrowiska, w 1889 r odkryto tutaj źródła wody leczniczej z dużą zawartością żelaza. Nazwano ją kobiecym imieniem „Charlotta”. Zdrój poszerzył się więc o pijalnię wody. Miasteczko kwitło przez kilkadziesiąt lat, powstawały tu liczne lecznice, pensjonaty i restauracje.
Już w drugiej połowie XVIII wieku w Pokoju zaczęto zakładać park-francuski ogród barokowy oraz park w stylu angielskim.1
Obecnie niestety wiele z czasów uzdrowiska Pokój nie zostało, ale razem możemy poszukać pamiątek i wspomnień z tamtych lat. Współcześnie Pokój jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Powiatu Namysłowskiego. Zielone lasy, czyste powietrze i piękne, rozległe stawy to były skarby, które doceniono już w tamtych czasach. Skorzystajcie z nich i Wy, poszukując ciekawych wspomnień historii.
Warto wiedzieć…
Symbolami Pokoju są:
- rondo typu gwiaździstego, jedyne w Polsce, a drugie co do wielkości w Europie stanowiące centrum wsi,
- kościół ewangelicki, w którym odbywa się coroczny FestiwalZabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii
- park składający się z ogrodu francuskiego i parku angielskiego.
Pokój odwiedzały takie osobistości jak: Bułgarski car i król Borys III budząc przy tym wiele kontrowersji. Jak podają materiały historyczne Car Bułgarii przebywając wówczas w Pokoju (Carlsruhe), mimo że był ochrzczony w wierze katolickiej jak i prawosławnej nie omieszkał zapewne wstąpić do ewangelickiego kościoła Księżnej Zofii – pierwszego protestanckiego kościoła na Śląsku (1775), a także do zewsząd otaczającego Pokój parku zdrojowego „ Bad Carlsruhe".2
Carl Maria von Weber- niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent, jeden z głównych przedstawicieli wczesnego romantyzmu i jeden z najbardziej znanych twórców opery romantycznej. W latach 1807-1813 działał na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie. Spośród utworów, które napisał Weber w Pokoju, na plan pierwszy wysuwają się dwie symfonie i wariacje fortepianowe op. 7 oraz „Koncert waltorniowy” Można przypuszczać, iż właśnie wśród otaczających Pokój lasów i jezior, terenów rekreacyjnych, podczas beztrosko spędzanych chwil, zarysował się pomysł najgłośniejszej opery Webera – „Wolny strzelec”. Podejrzewa się również, iż z pobytem kompozytora tutaj wiąże się powstanie jednego z najpopularniejszych jego utworów – „Andanta i ronda węgierskiego” op. 35, w którego refrenie słychać melodię śląskiego tańca „miotlorza”.3
Co takiego jest w Pokoju?
Kościół ewangelicki, który zachwyca swoim wnętrzem oraz jego otoczenie. Co roku dla uczczenia pamięci Karola Marii von Weber odbywa się tu Festiwal Zabytkowych Parków i Ogrodów, na którym możemy posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu wspaniałych artystów. Najbliższy koncert odbędzie się już w dniach 8-9.06.2023 – program pod linkiem https://gminapokoj.pl/6379/879/xx-festiwal-muzyki-zabytkowych-parkow-i-ogrodow-imienia-karola-marii-von-webera-8-10-czerwca-2023-r.html
Zabytkowy park, w którym możesz poszukać historii Pokoju. Mnóstwo tu ruin, pomników i zabytków przyrody. Park jest rozległy dlatego warto się tu wybrać rowerem, pozwoli Wam to poznać cały park w jeden dzień. Park w Pokoju to jedna z najbardziej znanych atrakcji Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Symbolem Parku jest rzeźba śpiącego lwa, może odkryjecie jakie miała znaczenie? Park pełnił też kilka różnych funkcji, spróbujcie je wszystkie poznać…
W parku możecie także odpocząć w cieniu najstarszej w Polsce i najbardziej okazałej sosny wejmutki, która pamięta jeszcze czasy świetności Uzdrowiska. Jest wyjątkowo urodziwa dlatego w Waszych albumach nie może zabraknąć jej zdjęcia.
Możesz jeszcze podążyć szlakiem stawów, które noszą imiona żon, córek i synów właścicieli majątku. Koniecznie odkryj wszystkie ich nazwy, a poznasz rodzinę założyciela Pokoju. Czy wiecie, że… niegdyś stawy pełniły funkcje rekreacyjne, udostępniano je wypoczywającym kuracjuszom uzdrowiska, którzy mogli pływać po nich łódkami i gondolami. Dziś to tereny, które stały się miejscem do życia dla wielu ptaków i zwierząt, a dla nas miejscem do odpoczynku i ucieczki od miejskiego zgiełku.
Czym jeszcze mogą zaskoczyć Cię okolice Pokoju?
Na wschód od Pokoju, na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się wydmy. Uformowały się 14000 lat temu po ustąpieniu lodowca. Reszta to dzieło wiatru, który unosił drobinki piasku i osadzał je na wzniesieniach i kamieniach. Największa z wydm sięga do 30 m. Miejsce jest niesamowite dlatego musisz je zobaczyć. Schowane w samym środku lasu, gdzie panuje idealna cisza, a piasek jest niezwykle delikatny. Jeśli zdejmiesz buty poczujesz się jak nad morzem… To idealne miejsce na kilka godzin szaleństwa, nie tylko dla dzieci! To także teren, który zachwyci niejednego miłośnika fotografowania, bowiem wydmy potrafią przyjmować bardzo malownicze formy. Nie możesz pominąć tej atrakcji!
Możecie także zdobyć szlaki piesze i rowerowe Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To wielkie, zielone płuca powiatu namysłowskiego. Wśród drzew i stawów na pewno spędzisz cudownie czas. Jest tutaj gdzie chodzić, 80% całej powierzchni parku zajmują drzewa, w większości są to bory sosnowe. Wśród drzew ukrytych jest mnóstwo stawów. Jeśli lubicie podglądać życie ptaków i innych mieszkańców lasu koniecznie weźcie lornetki. Można tu spotkać kormorana, dudka, borsuka, sarny, lisy, żaby, ropuchy i setki robaczków. Przez park zostało poprowadzone kilka szlaków turystycznych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych. Szlaki są świetnie oznaczone i prezentują najciekawsze walory przyrodnicze. Możecie także wziąć udział w rodzinnej grze terenowej.
Jagienieckie Łąki to rozległe śródleśne łąki, można tu zaobserwować także siedlisko określane jako szuwary wielkoturzycowe. Jeśli masz bystre oko odnajdziesz tu kwitnąco fioletowo kukułkę szerokolistną (rzadki storczyk) lub niewielkich rozmiarów ptaszka o zabawnej nazwie gąsiorek, który przez ornitologów uznany za bezwzględnego drapieżnika. Odnajdziesz tu ciszę i spokój, idealne miejsce do relaksu i obcowania z Naturą.
Zapach drzew, miękkość ściółki, śpiew ptaków, krystaliczne tafle wód pokojskich stawów zaangażują wszystkie Wasze zmysły w poznawanie natury od środka. Zaszyj się w parkowych alejkach i odetchnij głęboko. Pradawne ścieżki historii pokojskiego parku zadbają aby Wasze codzienne sprawy odeszły w niepamięć. Przechadzając się alejkami parku może odkryjecie coś jeszcze, co natura skrzętnie przed nami ukryła…
To wszystko jest tak blisko, że nie możesz z tego nie skorzystać. Najlepiej zaproś do nas swoich przyjaciół i pokaż im jak tu pięknie. A gdy się już zmęczycie to możecie coś zjeść w okolicznym Zajeździe i wymienić się z nami swoimi wrażeniami. Zapraszamy do nas !!!
Odkryj nieodkryte, poznaj niepoznane…
1 https://kup.katowice.lasy.gov.pl/widget/historia/-/asset_publisher/1M8a/content/historia-pokoj/maximized
2 https://staresiolkowice.pl/ciekawostka-historyczna-pokoj-karlsruhe-czy-carlsruhe/
3 https://chopin.nifc.pl/pl/chopin/osoba/6774_von-weber_carl-maria, https://gminapokoj.pl/675/carl-maria-von-weber.html