Menu pomocnicze
słoneczniki

Powiat Namysłowski – Naprawdę warto…

Dookoła Michalic

Maj ogrzewa nas coraz śmielej słońcem, a dzień przyjemnie się wydłuża. Szlak rowerowy Smogorzowskiego Smoka biegnący przez Zalew w Michalicach to świetne miejsca na wypoczynek i ucieczkę od tłumów. Podróż, w którą Was zabierzemy na pewno zachęci Was do odwiedzenia tych terenów i osobistego doświadczenia wspaniałej natury. Tu znajdziecie odpoczynek od codziennego zabiegania, a także możecie poczuć łagodny rytm spokojnej namysłowskiej ziemi.

Zalew Michalice 02.jpeg

Wyprawę rozpocznijcie z Namysłowa i wyruszcie na północ ulicami Starego Miasta (Namysłowa) do pierwszego punktu na mapie - nad Zalew w Michalicach. Całość trasy Namysłów-Zalew Michalice-Smogorzów to odległość około 15 km. Przygotujcie więc rowery, odpowiedni strój, obuwie i ruszajcie w drogę.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Michalicach wąskim korytem wiła się rzeka Widawa, dziś Michalice mogą pochwalić się prawie 100 ha zbiornikiem wodnym, który stanowi ciekawą atrakcję dla odwiedzających. Lustro wody, które latem rozświetlają promienie słoneczne, a mroźną zimą tworzy malownicze krajobrazy lodowe, jest olbrzymią atrakcją nie tylko dla mieszkańców regionu.

Michalice Zalew cztery pory roku.jpeg

Smogorzów zaś to najstarsza i niegdyś najsłynniejsza miejscowość ziemi namysłowskiej. Z bogatym zapleczem historycznym i wspaniałą legendą o smoku. Nie może i Was tam zabraknąć!!

Kajaki windsurfing Michalice.jpeg

Zabierz więc rodzinę nad wody Zalewu w Michalicach. Popływajcie kajakiem, rowerem wodnym czy łódką, a jeśli jesteście miłośnikami windsurfingu bądź uwielbiacie pływać z deską SUP to idealne miejsce dla Was!! Jeśli lubicie żeglować to zbiornik ten, ma także w tej dziedzinie swoich miłośników. Co roku na wodach zalewu cumuje kilka małych żaglówek, które podczas zachodów słońca pięknie się prezentują, prawie jak na Mazurach…

Zalew michalicki.jpeg

Być może ktoś z Was jest miłośnikiem wędkarstwa. Zalew w Michalicach znany jest z bogactwa swych wód. Jest rajem dla wędkarzy i to nie tylko dla tych miejscowych. Jeśli chcesz sprawdzić swoich umiejętności i sięgnąć po nagrody, wyciągając z michalickich wód dużą rybę, to idealne miejsce dla Ciebie, ponieważ na wodach zalewu odbywają się liczne zawody wędkarskie organizowane przez PZW (informacje o planie zawodów na 2023r, na stronie:

https://www.pzw.org.pl/3497/wiadomosci/250165/60/terminarz_zawodow_wedkarskich_w_2023_roku )

Michalice zbiorcze.jpeg

Michalice mogą Was zaskoczyć również rodzinnymi atrakcjami. To dla Was jest tu wypożyczalnia sprzętów wodnych, mała plaża i dużo zielonej trawy, miejsce do gry w siatkówkę oraz altany do grillowania.

Okolice Michalic skrywają na swych terenach także jedną z perełek Powiatu Namysłowskiego, będąc w okolicy musicie ją zobaczyć. To drewniany kościółek pw. św. Michała Archanioła wybudowany w 1614 r. dzięki inicjatywie  ks. Jerzego Brzoska – postać dla Michalic niezwykle  zasłużona. Na uwagę zasługują tu polichromie pokrywające prezbiterium i części naw. Spójrzcie także na późnobarokowy ołtarz z 1765r, ambonę z 1716 oraz chrzcielnicę z 1731r.1 Urokliwe położenie kościółka na wzgórzu, tuż u podnóża Zalewu Michalice sprawia, że warto zobaczyć go, gdy wieś i wody akwenu kąpią się w mroku. Wtedy kościółek pięknie oświetlony nabiera dodatkowego uroku i tajemniczości.

Przed wizytą możecie go podglądnąć jak pięknie wygląda, odbywając wirtualny spacer: http://www.michalice.archidiecezja.wroc.pl/spacer/Michalice/index.html

Kościół Michalice 01.jpeg

W niedalekiej odległości od Michalic (ok 10 km) znajduje się nasz kolejny punkt na mapie. To Smogorzów, który na pewno zachwyci Ciebie i Twoją rodzinę. Smogorzów wśród najmłodszych znany jest ze swej legendy o Smogorzowskim smoku, z pewnością i Twoje dzieci urzeknie ta opowieść.

Droga do Smogorzowa biegnie cały czas prosto, w górę dlatego też nie będzie to skomplikowana trasa dla Was do pokonania.

Smogorzów.jpeg

Jaka jest legenda Smogorzowa?

Dawno, dawno temu do pewnej wsi – zwanej odtąd Smogorzowem – przywędrował okrutny, żarłoczny smok, ryczący straszliwie i ziejący ogniem. Odtąd jej mieszkańcy żyli w ciągłym lęku i aby złagodzić gniew smoka, nieustannie składali mu ofiary. Ryk smoka słyszany był w odległych miejscowościach, zwanych odtąd Rychtal i Rychnów. Mieszkańców pobliskiej Głuszyny ryczący gad ogłuszał. Ludność, stale gnębiona przez strasznego potwora, zmuszona była uciekać na tereny odległe o kilkanaście kilometrów. Tam, po długich namysłach, postanowiono zorganizować wyprawę przeciw smokowi, a miejsce to zwano odtąd Namysłowem. Posłano po znanych w okolicy siłaczy Michała i Józefa. Razem z nimi przywędrowała spora grupka ludzi, a że nie znali się bliżej, mówiono, że pochodzą z Michalic i Józefkowa. Po długich przygotowaniach wyprawa wreszcie ruszyła. W okolicy dzisiejszej Objazdy trzeba było objechać ogromne bagna. W Kowalowicach woje podkuwali swe konie przed ostateczną rozprawą z bestią. Niestety, wyprawa skończyła się klęską. Smok okazał się zbyt potężny. Przerażeni mieszkańcy byli pewni, że tym razem nic ich nie uratuje. Wtem zgłosił się ochotnik, trębacz z Trębaczowa. Tak silnie zadął w trąbę, że przerażony smok w popłochu czmychnął gdzie pieprz rośnie, a mieszkańcy Smogorzowa i okolic odtąd żyli długo i szczęśliwie”.2 Czy to wszystko o czym mówi legenda jest w ogóle prawdziwe?? Sprawdźcie to sami!! Według nas to oczywiste! Wystarczy przyjrzeć się nazwom pobliskich miejscowości i nikt nie będzie miał cienia wątpliwości.

Co takiego wydarzyło się w Smogorzowie?

Ziemia smogorzowska była siedzibą biskupów śląskich, a jak pisze Jan Długosz  właśnie w Smogorzowie Mieszko I ufundował pierwszą śląską katedrę. To tutaj zatrzymywała się żona piastowskiego księcia Śląska Henryka Brodatego. Obecnie dowodem pobytu jest kamień i źródełko noszące nazwę św. Jadwigi. Obecnie nasi historycy trochę sceptycznie podchodzą do tych zapisów, ale jeszcze w drugiej połowie XIX w. tradycję tego miejsca traktowano bardzo poważnie. Wierzono, że niewielki drewniany kościółek to pierwsza wybudowana przez Piastów świątynia na Śląsku. „Smogorzowską katedrę” traktowano niczym relikwię, będąc przekonanym, że początki jej najstarszej części można określić na IX wiek.3

W tomie XXIII warszawskiej ''Encyklopedii powszechnej'' z 1866 roku odnaleźć można zdumiewająco dziś brzmiący zapis:
  „Tradycja ta nadzwyczajnym urokiem ozdabia wieśniaczy kościółek smogorzowski, który jest jakby jaką świętością, palladium Szląska, coś równego jak we właściwej Polsce: Gniezno, Gopło i Kruszwica, jak w dawnej Chrobacyi zamek krakusowy na Wawelu.”4

Jaka była dalsza historia kościoła?

W 1854 roku drewniany kościół spłonął. Po pożarze otwarto krypty nagrobne i wydobyto miedziane trumny. Na placu kościelnym prędko postawiono nową kryptę i złożono w niej szczątki ''pierwszych ojców Kościoła na Śląsku''. Umiejscowiony za dzisiejszą plebanią krzyż z imionami biskupów: Gotfryd, Urban, Klemens, Lucylius, Leonard - to pomnik nagrobny wybudowany nad tą krypta. Nowa, murowana świątynia w stylu neogotyckim powstała w latach 1861-1863 i stanęła po przeciwnej stronie drogi. Świątynia, która powstała jest ogromnych rozmiarów, co może świadczyć o tym, że miała w swych podziemiach przechowywać szczątki ważnych osób duchownych…5

Odkryjcie tą historię dalej samodzielnie. Będąc na miejscu koniecznie odszukajcie informacje o całej historii kościoła i zajrzyjcie do jego wnętrza. Tam również można odkryć kilka tajemnic… 

Kościół Smogorzów 01.jpeg

Czasem z dala od tłumów możesz odkryć niezwykłe miejsca, a przygody i wspomnienia możesz przekazać swoim przyjaciołom, może i oni zechcą poznać niesamowite zakątki na terenie Powiatu Namysłowskiego. Zapraszamy do nas !!!

Odkryj nieodkryte, poznaj niepoznane…

1 http://www.michalice.archidiecezja.wroc.pl/?p=37
2 https://smogorzow.pl/smogorzow/legenda_smogorzowska/
3 https://www.namyslowianie.pl/blog/entedy/smogorzow-zagubiona-zlota-legenda-ziemi-namyslowskiej/03-09-2009, https://smogorzow.pl/smogorzow/historia_smogorzowa/
https://www.namyslowianie.pl/blog/entedy/smogorzow-zagubiona-zlota-legenda-ziemi-namyslowskiej/03-09-2009,
5 https://smogorzow.pl/smogorzow/historia_smogorzowa/, https://www.namyslowianie.pl/blog/entedy/smogorzow-zagubiona-zlota-legenda-ziemi-namyslowskiej/03-09-2009

Opublikował(a): Aleksandra Kiełtyka Data publikacji: 15-05-2023 12:22 Modyfikował(a): Aleksandra Kiełtyka Data modyfikacji: 15-05-2023 12:44
Przewiń do góry