Menu pomocnicze
WIOSNA

konsulat litwy.jpeg

 

Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz na zaproszenie Ambasadora Republiki Litewskiej w RP oraz Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Opolu uczestniczył w dniu 14 lutego 2023 roku w inauguracyjnym spotkaniu Konsulatu Honorowego Republiki Litewskiej w Opolu. Podczas uroczystego spotkania, które miało miejsce w Pałacu Sulisław nadano także tytułu honorowego konsula opolskiemu przedsiębiorcy Panu Tomaszowi Bar.

Starosta Konrad Gęsiarz pogratulował Panu Tomaszowi objęcia tak zaszczytnej funkcji, a w krótkiej wypowiedzi dodał: „Wierzę, że to otwarcie będzie impulsem do dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Powiatem Namysłowskim a Samorządem Rejonu Wileńskiego.”

Nowy konsul wśród swoich priorytetów wskazuje, że  będzie między innymi skupiał się na rozwoju współpracy między uczelniami, kładąc także duży nacisk na gospodarkę.

- Szczególnie zależy mi na rozwijaniu współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z branży IT. W ciągu ostatnich 5 lat litewski przemysł gier wzrósł trzykrotnie. Ten wzrost był napędzany przez nowe startupy, ekspansję istniejących firm i międzynarodowe firmy dołączające do lokalnego ekosystemu – powiedział nowy konsul.

Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas przyznawał, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem i dlatego warto rozwijać dotychczasową współpracę.

- Po pierwsze, to jest partner strategiczny. Musimy mieć na myśli to, co się dzieje za naszymi wschodnimi granicami. Polska jest partnerem numer 1 w gospodarce. Dużo litewskich firm ma bardzo dobre stosunki z firmami polskimi - podkreślał.

Dodajmy, że konsulat będzie funkcjonował w Opolu przy ulicy Krakowskiej, w sąsiedztwie Konsulatu Honorowego Ukrainy.

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 16-02-2023 13:10 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 16-02-2023 13:15
Przewiń do góry