Menu pomocnicze
WIOSNA

15 sierpnia 2022 roku obchodziliśmy już 102. rocznicę uznawanej za jedną z najważniejszych w historii Europy bitew – BITWY WARSZAWSKIEJ. Hołd bohaterom tamtych wydarzeń złożyli w imieniu władz powiatu Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz, Wicestarosta Namysłowski Tomasz Wiciak oraz członek Zarządu Powiatu Zbigniew Bratosiewicz.

Bitwa Warszawska.jpeg

Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo nad Rosją Sowiecką, niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych, miało dla Polski ogromne znaczenie moralne. Było to pierwsze od zmierzchu I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo odniesione samodzielnie przez Wojsko Polsko nad siłami zbrojnymi potężnego do niedawna zaborcy, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe. Umożliwiło ono II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw. Pozwoliło wychować młode pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Bitwa Warszawska wniosła również cenne doświadczenia do planowania i prowadzenia wielkich bitew. Zwycięstwo w tej wojnie zależało nie tylko od przewagi liczebnej i materiałowej, ale od umiejętnie stosowanej sztuki wojennej, a w szczególności od śmiałych manewrów na skrzydła i tyły przeciwnika.”

- pisze  ppłk. Ryszard Najczuk na www.wojsko-polskie.pl

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 17-08-2022 09:23 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 17-08-2022 09:27
Przewiń do góry