Menu pomocnicze
WIOSNA
wenianie na scenie.jpeg
 

26 listopada 2021 r Klub Twórców Niezależnych WENA obchodził swoje 25-lecie. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Publicznej w Namysłowie. Na galę przybyło wielu gości, m.in.: Wicestarosta Namysłowski Tomasz Wiciak, Zastępca Burmistrza Namysłowa Krzysztof Mucha, Dyrektor Namysłowskiego Ośrodka Kultury, Przewodniczący Rady Miejskiej. W uroczystości wzięli również udział przyjaciele klubu, zaproszeni goście oraz laureaci XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Różę Karoliny”.  Całe wydarzenie można było oglądać podczas prowadzonej transmisji on-line na profilu społecznościowym Biblioteki Publicznej w Namysłowie.

Podczas uroczystości można było usłyszeć wiersze obecnych i dawnych członków klubu: Ewy Kacy, Małgorzaty Gaś, Magdaleny Dolińskiej, Bożeny Krewskiej, Darii Stopy, Małgorzaty Dobrowolskiej, Elżbieta Łuczkiewicz, Wioletty Steć, Gabrieli Byrki, Aleksandry Malinowskiej, Magdaleny Kownackiej, Sandry Smolińskiej, Doroty Mamzer, Moniki Ruzik, Marty Obuchowskiej, Agnieszki Klimas, Krzysztofa Ogonowskiego, Tomasza Piaseckiego, Łukasza Kaszyńskiego, Grzegorza Kalinowskiego, Adama Boczarskiego, Mirosława Jakubowskiego i Mirosława Kurowskiego. Nie mogło zabraknąć również utworów opiekunów WENY – Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej i Kazimierza Jakubowskiego. Wiersze przeplatane były utworami śpiewanymi w wykonaniu Emilii Cybulskiej i Patryka Dybki – także członków Klubu WENA. Cała gala była wzbogacona wystawą prac Andrzeliki i Julii Jazłowieckich – artystek z Klubu Twórców Niezależnych WENA. Ogromnym przeżyciem była „podróż w czasie” i wspomnienia, do których można było wrócić w przygotowanej na ta okazję prezentacji. Był to przekrój działalności klubu od momentu powstania, czyli od listopada 1995 roku, kiedy to Karolina Turkiewicz-Suchanowska po raz pierwszy spotkała się z Wenianami, aż do ostatnich spektakli. Należy dodać, że nazwę WENA wymyślił Mirosław Jakubowski. Nie mogło zabraknąć wzruszeń i podziękowań wszystkim, którzy przez całą twórczą działalność wspierali WENĘ słowem, obecnością, działaniem, sponsoringiem. Przede wszystkim podziękowania zostały skierowane do pracowników Namysłowskiego Ośrodka Kultury z panem dyrektorem Mariuszem Jabłońskim na czele oraz do pracowników Biblioteki Publicznej w Namysłowie za to, że byli zawsze z klubem, wspierali i WENA zawsze mogła liczyć na ich pomoc. Klub skierował swoje podziękowania w kierunku pana Kazimierza Drapiewskiego, który od początku dbał o walory estetyczne naszych spotkań i wykonywał dla nas piękne napisy i dekoracje oraz  pana Tadeusza Wincewicza - za nieocenioną pomoc przy wydawaniu poszczególnych tomików i almanachów. Klub Twórców Niezależnych WENA złożył podziękowania również m.in.: Urzędowi Miejskiemu w Namysłowie, Starostwu Powiatowemu w Namysłowie, Wołczyńskiemu Bankowi Spółdzielczemu oddział w Namysłowie – za wsparcie finansowe zarówno podczas organizacji okolicznościowych uroczystości, jak i przy wydawaniu książek.

Dla wszystkich Wenian był to szczególny wieczór, pełen emocji, wzruszeń i powrotów. Wspomnienia poprzednich opiekunów klubu – Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej i Kazimierza Jakubowskiego przywołały u każdego z osobna sytuacje, do których bardzo często wracają. Jak sami członkowie podkreślali – „Karolina i Kaziu byli dla nas i zawsze będą przykładem, wzorem, autorytetem. Były to osoby, których nie da się zastąpić.(…) Teraz Wena nabiera nowych kształtów, nasze spotkania przybierają nową formę. Weniańskie spektakle pokazują, jak szerokie możliwości mają członkowie klubu. Wena to już nie tylko poeci, to plastycy, graficy, muzycy, to aktorzy, piosenkarze – jednym słowem twórcy.” Potwierdzeniem tych słów była właśnie miniona gala.

W drugiej części uroczystości zostały ogłoszone oficjalne wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Różę Karoliny” oraz wręczenie nagród laureatom.
Na konkurs wpłynęły prace 37 autorów z 30 miast Polski.   Komisja w składzie: Kordian Michalak - przewodniczący, Bożena Krewska, Magdalena Dolińska i Agnieszka Klimas oceniła nadesłane utwory w sposób następujący:

w kategorii DOROŚLI:
I miejsce – Tomasz Figiel godło ZAWIGOST z Krakowa
II miejsce – Sebastian Markiewicz godło JANEK PRADERA z Lublina
III miejsce – Krystyna Gudel godło DEREŃ z Suchowoli
Nagroda specjalna – Ewa Kaca godło SUKINKOJOT z Namysłowa
w kategorii Młodzież do lat 18:
I miejsce – Gabriela Matkowska godło YUUKI  z Bukowy Śląskiej
II miejsce – Daria Kowalska godło 2121 z Dytmarowa
III miejsce – Bartosz Sobieniak godło BJS04 z Poznania

Gratulujemy Laureatom

FOTOGALERIA Z WYDARZENIA:

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 30-11-2021 14:42 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 30-11-2021 16:07
Przewiń do góry