Menu pomocnicze
WIOSNA
DSC_0620.jpeg
 

„Bardzo się cieszę, że w końcu udało się wznowić prace nad tym właśnie zabytkiem. Ponad rok temu podczas rozmowy z Panią Marią Mościcką poznałem historię tej kapliczki, a także rodziny, która się nią do dnia dzisiejszego opiekuje. Stąd też wiem, jak ważne jest dla mieszkańców Namysłowa to miejsce.” – mówi Konrad Gęsiarz Starosta Namysłowski.

Obecnie, jak już wielu mieszkańców zdołało zapewne zauważyć, prace nad renowacją kapliczki oraz rzeźby św. Jana Nepomucena bardzo sprawnie posuwają się w do przodu.

Renowacja będzie przebiegać dwufazowo: po pierwsze będą to prace budowlane przy renowacji samej kapliczki, a po drugie konserwatorskie nad barokową rzeźbą św. Jana Nepomucena wraz z parą aniołków.

aniołki.jpeg
 

W zakresie prac renowacyjnych kapliczki znajdują się m.in. skucie cementowych tynków na całości kapliczki, malowanie, odtworzenie gzymsu podokapowego, wymiana pokrycia daszku na dachówkę historyczną, czy też wykonanie nowego podłączenia elektrycznego.

Jeżeli chodzi o XVIII wieczną, barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena to prace konserwatorskie mają na celu powstrzymanie procesu dalszej destrukcji rzeźby oraz przywrócenie jej pierwotnych walorów artystycznych i estetycznych. W zakresie prac wymieniono m.in. podklejenie pęcherzy, rozwarstwień, impregnację, utwardzenie zniszczonej struktury drewna, uzupełnienie ubytków drewna i inne w oparciu o Zalecenia Konserwatorskie wydane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu.

Barbara Jarmuszewska

DSC_0517.jpeg
 
DSC_0515.jpeg
 
DSC_0509.jpeg

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 30-09-2021 14:26 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 30-09-2021 14:46
Przewiń do góry