Menu pomocnicze
WIOSNA

W niedzielę 11 lipca przypada 78. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.

Wołyń 05.jpeg
Delegacja Powiatu Namysłowskiego podczas złożenia symbolicznej wiązanki przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenie z 1943 roku.
 

Dzień ten związany jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Akcja była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Terror banderowców spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej części kraju.

 

Wołyń 02.jpeg
Delegacja namysłowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
 

W dniu 10 lipca 2021 roku władze powiatu namysłowskiego wzięły udział w uroczystościach mających upamiętnić to jakże tragiczne wydarzenie. Wicestarosta Namysłowski Tomasz Wiciak , wraz z członkami Zarządu Powiatu Panem Andrzejem Zielonką oraz Panem Zbigniewem Bratosiewiczem wzięli udział w mszy św. sprawowanej w Kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie, a także złożyli symboliczną wiązankę kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej Pamięci Polaków Pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP przez Nacjonalistów Ukraińskich.

Na uroczystościach obecna była także Pani Helena Migdał. Osoba, która będąc dzieckiem była naocznym świadkiem tych tragicznych wydarzeń.

Wołyń 03.jpeg
Pani Helena Migdał
 

Organizatorem obchodów był namysłowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Namysłowski Ośrodek Kultury.

Barbara Jarmuszewska

 

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 12-07-2021 10:30 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 12-07-2021 11:41
Przewiń do góry