Menu pomocnicze
WIOSNA

W połowie września 2020 roku Zarząd Powiatu przyznał 10 000 zł na prace związane z wymiana rynien w kościele pw. św. Mikołaja w Wilkowie. Jest to jeden z obiektów sakralnych, który w dniu 13 listopada 1959 roku został wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

DSC_0996.jpeg

Przekazanie dotacji parafii pw. św. Mikołaja w Wilkowie to nie jedyne wsparcie Powiatu Namysłowskiego w stosunku do obiektów sakralnych znajdujących się na terenie Gminy Wilków. W przeszłości dotację otrzymał również kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Wojciechowie. W ramach projektu „Ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa kulturowego” realizowanego przez Powiat Namysłowski. W ramach zadania zostało wykonane „Utwardzenie i zagospodarowanie terenu przy kościele w Bukowiu” - inwestycja ta została zrealizowana przy Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Oczyszczenia NMP w Bukowiu. Wykonano również instalację antywłamaniową oraz przeciwpożarową w kościele w Bukowiu; odrestaurowane zostały także ściany wewnętrzne w kościele w Pągowie oraz została wykonana ochrona zabytkowych witraży okiennych poprzez montaż dodatkowych okien w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pągowie.

DSC_0983.jpeg

 „10 tys. otrzymane z Powiatu Namysłowskiego to nie są pierwsze środki zewnętrzne jakie udało nam się pozyskać na remont kościoła w Wilkowie. W 2016 roku parafia otrzymała dofinansowanie na remont zakrystii i prezbiterium, natomiast w 2017 roku zostały pozyskane środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa opolskiego na wykonanie i montaż krat w wilkowskiej świątyni. Natomiast w 2018 r. została pozyskana dotacja z Urzędu Gminy w Wilkowie oraz z Powiatu Namysłowskiego na malowanie wnętrza kościoła.” - wylicza Mariusz Jabłoński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

DSC_0986.jpeg

***********************************************

W roku 2020 dotacje celowe na remonty otrzymały oprócz Parafii w Wilkowie także:

1. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie w kwocie 15 tyś. zł. na prace konserwatorskie, które obejmą prace renowacyjne okna witrażowego północnej strony kościoła w Smogorzowie, które ze względu na liczne uszkodzenia i ubytki spowodowane przez upływ czasu i gradobicie wymagają pilnej interwencji konserwatorskiej – umowę w imieniu parafii podpisał ks. proboszcz Tomasz Broszko;

2. Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju w kwocie 15 tyś. zł. na remont organów, który jest konieczny z uwagi na zużycie i zestarzenie się elementów instrumentu, zwłaszcza jego piszczałek, membran, miechów, dmuchaw i wiatrownic. Organy wymagają też strojenia – umowę w imieniu parafii podpisał ks. proboszcz Krzysztof Rusinek.

 

 

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 17-11-2020 10:46 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 17-11-2020 10:51
Przewiń do góry