Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Obchody 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskię - 2020

125129926_1646587272214850_6965659735026827867_o.jpeg

Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Dzięki mobilizacji udało się odzyskać i odbudować to co dla Polski i Polaków najcenniejsze: WOLNOŚĆ, HONOR i PRAWO DO SAMOSTANOWIENIA.

Jesienią 1918 roku wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zbliżającej się nieuchronnie klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bardzo bliska. Jeszcze cztery lata wcześniej w chwili wybuchu I wojny światowej mogliśmy jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne. Jako Naród pozbawiony Ojczyzny wykorzystaliśmy szansę daną nam przez historię. Nie zmarnowaliśmy jej i aktywnie przystąpiliśmy do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne.

powiat 01.jpeg

Dla uczczenia tej rocznicy przedstawiciele władz powiatu Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz, Wicestarosta Namysłowski Tomasz Wiciak oraz przedstawiciel Zarządu Powiatu Zbigniew Bratosiewicz złożyli pamiątkową wiązankę pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Namysłowie.