Menu pomocnicze
WIOSNA
DSC_0927.jpeg

W dniu 17 września 2020 roku Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz wsparł Ogólnokrajową Akcję Prewencyjną, Policji „Bezpieczna Droga do Szkoły” przekazując na ręce asp. sztab. Katarzyny Ulbrych z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie odblaski oraz pomoce dydaktyczne zakupione w ramach „Powiatowego Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2016-2020”.

Odblaski oraz materiały promocyjne zostaną w najbliższym czasie rozdane w szkołach znajdujących się na terenie powiatu namysłowskiego. W spotkaniu obok starosty oraz asp. sztab. Katarzyny Ulbrych uczestniczyła także p.o. Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Marta Gazdecka.

Barbara Jarmuszewska

***

Głównym celem Ogólnokrajowej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

"Bezpieczna droga do szkoły"

Do tego programu corocznie przyłączają się także funkcjonariusze z terenu naszego powiatu. „Mundurowi przez cały wrzesień spotykają się z uczniami rozpoczynającymi naukę, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w szkole, na terenie przyszkolnym i podczas powrotów do domu. Uczą i przypominają dzieciom, jakie obowiązują ich przepisy, co wolno młodym żakom a czego przepisy zabraniają.” – mówi asp. Paweł Chmielewski z KPP Namysłów.

5.jpeg

Podczas spotkań policjanci przypominają przede wszystkim o zasadach ruchu drogowego. Dzielnicowy tłumaczy dzieciom, po co jest zebra na ulicy, na jakim świetle wolno przechodzić przez jezdnię i jak należy się zachować kiedy nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych.

Policjanci przypominają również o odblaskach. Wyjaśniają dlaczego rowerzyści, osoby na rolkach i hulajnogach, czy wreszcie piesi muszą być dobrze widoczni. Mimo braku takiego przepisu, mundurowi namawiają dzieci do noszenia elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

„Z tego co mi wiadomo to funkcjonariusze oprócz omawiania najważniejszych przepisów, udzielają dzieciom porad praktycznych oraz wskazują najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Jako ojciec dwójki dzieci wiem, że kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to ciężka, ale bardzo opłacalna praca. Nawyki te przecież zostają na całe życie. Dlatego też wspieram jak najbardziej te działania i bardzo się cieszę, że nasza namysłowska policja corocznie bardzo aktywnie uczestniczy w tym projekcie” – mówi Konrad Gęsiarz Starosta Namysłowski.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Barbara Jarmuszewska

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 18-09-2020 09:34 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 18-09-2020 10:35
Przewiń do góry