Menu pomocnicze
Jesień
loga erasmus.jpeg

W bieżącym roku 90 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych  odbywało za granicą praktyki zawodowe w ramach projektu pod tytułem: „Development of knowledge and vocational skills during training abroad ”, realizowanego  w programie Unii Europejskiej Erasmus +.

W Wielkiej Brytanii, w Plymouth  uczyli się zawodu uczniowie technikum informatycznego i technikum organizacji reklamy. Przyszli informatycy  nabyli i rozwinęli umiejętności związane ze swoją przyszłą profesją w zakresie montażu i naprawy komputerów, montowania i rozbudowy lokalnej sieci komputerowej, tworzenia baz danych i stron internetowych, instalowania systemów operacyjnych i oprogramowania oraz administrowania siecią komputerową.  Uczniowie technikum organizacji reklamy nauczyli się projektowania i wykonywania produktów reklamowych, takich jak wizytówka, logo, slogan, broszura, baner oraz zasad dotyczących marketingu własnej firmy. W wolnym czasie uczniowie zwiedzali Plymouth i uczestniczyli w wycieczkach do Mount Batten, Exeter i Looe.

18 uczniów technikum żywienia odbyło 4-tygodniową praktykę zawodową w południowej Hiszpanii w Maladze. Młodzież pracowała w restauracjach i barach, gdzie nauczyła się wykonywać różne potrawy, w tym dania kuchni hiszpańskiej, sałatki, makarony i paelle. Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie zwiedzili piękną Malagę z katedrą i muzeum Picassa, płynęli katamaranem oraz uczestniczyli w wycieczce do Rondy i na Gibraltar, gdzie zobaczyli jaskinię Św. Michała i podziwiali żyjące na wolności magoty gibraltarskie. 

Uczennice technikum obsługi turystycznej przebywały we Włoszech, w położonym nad Adriatykiem Rimini, mieście znanym z wysoko rozwiniętej sieci hoteli oraz biur turystycznych. Młodzież pracowała w znanych hotelach, jak: Touring, Rainbow, Eurhotel czy Waldorf. Praktykanci zdobyli tam wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi turystów i gości hotelowych. Pobyt w Rimini połączony był ze zwiedzaniem ciekawych i znanych miast: Wenecji i San Marino.

Na przełomie sierpnia i września 6 uczniów z technikum agrobiznesu i 10 z tech. architektury krajobrazu odbywało praktykę w Niemczech, w południowej Hesji. Uczniowie z agrobiznesu pracując w przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych nauczyli się uprawy i zbioru warzyw, produkcji materiału siewnego, obsługi deszczowni, zabiegów związanych z hodowlą krów. Młodzież z architektury była zatrudniona w 6 przedsiębiorstwach, w których nabyła umiejętności związane z obsługą terenów zielonych oraz zakładaniem i pielęgnacją ogrodów: sadzeniem, przecinaniem i formowaniem drzew i krzewów, zakładaniem rabat, budowaniem ścieżek brukowych i ogrodowych, koszeniem,  montażem instalacji nawadniających. Praktykanci uczestniczyli w wycieczkach na targi ogrodnicze Bundesgartenschau BUGA w Heilbronn w Badenii-Wirtembergii oraz do Frankfurtu nad Menem.

Również,  w ramach szkolenia kadry, na stażu na Malcie przebywało sześć nauczycielek przedmiotów zawodowych.

Oprócz umiejętności zawodowych praktykanci doskonalili porozumiewanie się w językach obcych  oraz nabyli kompetencje personalne i społeczne.

 

     Koordynator Projektu
Adam Hubicki

1A ZSR Erasmus.jpeg

2A ZSR Erasmus.jpeg
Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 26-11-2019 13:13 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 27-11-2019 08:14
Przewiń do góry