Menu pomocnicze
Jesień

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2019

„…Choćby zawiodła wszelka pomoc,
choć przyjdą dni głodu i moru;
ostatniej stawki nie przegramy
- stawki naszego honoru. „

„Do Powstańca” Stanisław Marczak "Dziennikarz", "Juliusz Oborski" (1921-1987), Warszawa, około 30 sierpnia I944 r.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego ustanowiony został w Polsce w 2009 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Święto stało się hołdem dla wszystkich uczestników warszawskiego zrywu powstańczego, którego głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji.

W całej Polsce dnia 01 sierpnia uroczyście obchodzi się to wydarzenie oddając hołd poległym w nim powstańcom. Także mieszkańcy Namysłowa nie są obojętni wobec tych wydarzeń. Punktualnie o godzinie 17.00 na namysłowskim Rynku rozbrzmiały syreny alarmowe, które miały przypomnieć wszystkim bez wyjątku o wydarzeniach z 1944 roku.

DSC_0673.jpeg

Organizatorem namysłowskich obchodów było Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie (SPAK).  Dokładnie w godzinę "W" w całym powiecie namysłowskim uruchomione zostały syreny alarmowe. Następnie przedstawiciele władz samorządowych oraz zgromadzeni na Rynku goście, złożyli wieńce i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej Polskie Państwo Podziemne. 

DSC_0691_1111.jpeg

Obok władz samorządowych oraz przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń namysłowskich, naszej uwadze nie umknął fakt pojawienia się przedstawicieli najmłodszego pokolenia, którzy razem z rodzicami przyszli na namysłowski Rynek, aby oddać cześć poległym powstańcom. Wychowanie młodych pokoleń w szacunku do historii i ukształtowanie w ich młodych charakterach świadomości patriotycznej, jest bardzo ważnym aspektem wychowania i niewątpliwie zasługuje na uwagę, szczególnie w tym jakże ważnym dla naszej historii dniu.

DSC_0678_1.jpeg

O godzinie 18:00 w kościele św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary odprawiona została Msza św. w intencji uczestników Powstania Warszawskiego.

Barbara Jarmuszewska

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 02-08-2019 09:30 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 19-08-2019 09:46
Przewiń do góry