„Razem dla lepszej edukacji w Powiecie Namysłowskim”- podsumowanie projektu
Dnia 21.06 2018 roku o godzinie 13:00 w restauracji Jakubus w Jakubowicach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Razem dla Lepszej Edukacji w Powiecie Namysłowskim” skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z obszaru Powiatu Namysłowskiego. Projekt ten trwał od XII 2016 do V 2018 roku i obejmował kształtowanie i rozwijanie kompetencji uczniów w zakresie różnych przedmiotów. Zajęcia przede wszystkim odbywały się w formie wykładowej i warsztatowej.
Uroczystość rozpoczęła Sekretarz Powiatu Namysłowskiego Alina Białas, która przywitała zaproszonych gości, a wśród nich byli między innymi władze powiatu namysłowskiego, wszyscy partnerzy biorący udział w projekcie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, naczelnicy Starostwa Powiatowego w Namysłowie pomagający przy realizacji projektu oraz uczniowie szkół biorący udział w projekcie.
Starosta Namysłowski Andrzej Michta w czasie swojego wystąpienia przedstawił założenia projektu oraz cele, jakie przyświecały podczas tworzenia tego przedsięwzięcia. Przytoczył również słowa Benjamina Franklina „ Powiedz mi to zapomnę, naucz mnie to może będę pamiętał, zaangażuj mnie to się nauczę” podkreślając w ten sposób wielkość tego projektu poświęconego nauce i przyszłości młodych ludzi. Starosta Namysłowski podziękował wszystkim za włożony wkład , przyznając, że projekt nie należał do łatwych.
Następnie wystąpili dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie którzy zaprezentowali osiągnięcia i wyniki realizacji projektu w swoich placówkach. Jednogłośnie stwierdzili, że dzięki temu przedsięwzięciu młodzież miała okazję poznać różne zakątki nauki w Polsce, Dreźnie czy Londynie. Zaznaczyli, że młodzież zachwalała zajęcia z native speakrem oraz z osobą z doradztwa zawodowego. Kilkukrotnie podkreślili, że projekt przyczynił się do zrealizowania czegoś, czego normalnie z budżetu powiatu nie można byłoby zrealizować i za to bardzo dziękowali. Powiedzieli, że dzięki temu młodzież zyskała nowe pracownie szkolne, materiały dydaktyczne, tablice interaktywne, sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, ale przede wszystkim wiedzę.
Koordynator projektu Anna Wołoszczuk przedstawiła zakończenie projektu w liczbach. Powiedziała, że projekt ten był pierwszym projektem, który łączył dwa poziomy nauczania tj. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W ramach tego projektu zostało zrealizowanych ponad 5 tysięcy godzin zajęć pozalekcyjnych, przejechano ponad 38 tyś km i zakupiono materiałów dydaktycznych na kwotę ponad 183 tyś zł. W całym projekcie wzięło udział ponad 600 uczniów, a wartość poniesionych wydatków to ponad 1mln 300 tysięcy zł.
Warto dodać, że intencją pomysłodawców projektu było zachęcenie młodych do inwestowania w samego siebie poprzez szkolenia zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie oraz ograniczenia i zapobiegania przedwczesnego kończeniu nauki szkolnej i zapewnieniu równego dostępu do dobrej jakości wczesnej edukacji. Dzięki podjętym w projekcie działaniom uczniowie zainteresowali młodszych kolegów doświadczeniami oraz udowodnili, że można wiele informacji uzyskać na bazie obserwacji czy warsztatów. Zajęcia w projekcie ogólnie cieszyły się dużym zaangażowaniem uczniów uczestniczących jak i przeprowadzających takie zajęcia.
Marta Adamiec
Asystent koordynatora ds. promocji projektu