Menu pomocnicze
Jesień

Powiat Namysłowski ponownie dotuje remonty zabytków sakralnych. Tym razem dofinansowanie otrzymały kościoły w Siemysłowie, Wojciechowie i Baldwinowicach. Łączna suma dotacji wyniosła 50 000 zł.

- Dofinansowaliśmy w ubiegłym roku łącznie pięć parafii, które złożyły do nas wniosek. Brak funduszy często uniemożliwia  proboszczom przeprowadzenia jakichkolwiek prac remontowych czy konserwatorskich w kościołach, dlatego zwracają się  o pomoc do samorządów. Wiadomo tych potrzeb jest znacznie więcej, ale na ile pozwala nam budżet to staramy się  podejmować działania, które przyczyniają się do renowacji zabytków sakralnych. W tym roku również wsparliśmy kolejne kościoły - mówi Starosta Namysłowski Andrzej Michta

Dotacje celowe otrzymały następujące parafie:

-Parafia Rzymskokatolicka  p.w. Narodzenia NMP w Siemysłowie- z przeznaczeniem na prace renowatorskie i konserwatorskie na elewacji wieży kościoła w Siemysłowie. Wysokość dotacji 15 000,00 zł.

-Parafia Rzymskokatolicka  p.w. Św. Michała Archanioła w Michalicach z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościoła p.w. Trójcy Świętej w Baldwinowicach ( etap V). Wysokość dotacji 20 000,00 zł.

-Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mikołaja w Wilkowie z przeznaczeniem na remont wieży kościoła w Wojciechowie. Wysokość dotacji 15 000,00 zł.

-Zdecydowana większość zabytków położonych na terenie powiatu namysłowskiego to budowle sakralne. Z tego powodu to właśnie kościoły stanowią świadectwo naszej kultury i historii. Zarząd Powiatu Namysłowskiego  od kilku już lat z satysfakcją udziela dotacji na prace remontowe i konserwatorskie tych cennych obiektów. Realizacja tego typu zadań jest także przyjemna z innego powodu – rzadko budzi kontrowersje polityczne! W tym roku do dyspozycji mieliśmy 50 tys. zł i zdecydowaliśmy się dofinansować prace w trzech naszych kościołach położonych na terenie trzech gmin powiatu namysłowskiego. Na uwagę zasługuje także inicjatywa księży i parafian, którzy zabiegają  o wsparcie finansowe z innych źródeł i to właśnie dzięki  takiemu „pospolitemu ruszeniu” udaje się tak wiele zdziałać - wyjaśnia Artur Masiowski członek Zarządu Powiatu

Więcej informacji na temat dotacji można uzyskać w Wydział Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Namysłowie.

DSC_0570.jpeg

Oprac. Monika Thiel

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 07-06-2017 07:53 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 27-06-2017 11:03
Przewiń do góry