Menu pomocnicze
słoneczniki

Informujemy, że na terenie powiatu namysłowskiego 7 stycznia br. potwierdzono drugi przypadek w województwie opolskim, wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8 w gospodarstwie liczącym 34 szt. kur, w m. Włochy, gmina Domaszowice.

W związku z wystąpieniem w/w choroby służby weterynaryjne wdrożyły w gospodarstwie odpowiednie procedury zwalczania tj. utylizację drobiu oraz działania dezynfekcyjne. Skuteczne działania podjęte przez służby umożliwiły opanowanie sytuacji.

Ponadto została wydana decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Namysłowie, nr1.HAPAI.2017, z dnia 07 stycznia 2017 r., w sprawie nakazów i zakazów dla właściciela gospodarstwa, w którym stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Dnia 07.01.2017r. o godz. 1900 w Starostwie Powiatowym w Namysłowie
odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie powiatu namysłowskiego, na którym omówiono aktualną sytuację i dalsze działania.

Pamiętajmy, że nosicielami wirusa są ptaki wodne migrujące, dlatego apelujemy o stosowanie się do zakazów i nakazów ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 20 grudnia 2016r., w sprawie zarządzenia środków związanych

z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2016.poz.2091).

Jednocześnie informujemy, że na dzień dzisiejszy choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

 

Powiatowe Centrum

Zarządzania Kryzysowego

w Namysłowie

 

 

Opublikował(a): Aleksandra Kiełtyka Data publikacji: 09-01-2017 09:22
Przewiń do góry