Menu pomocnicze
WIOSNA

loga.jpeg

  W Zespole Szkól Rolniczych odbyła się konferencja podsumowująca praktyki zagraniczne zrealizowane w bieżącym roku połączona z rozdaniem uczestnikom projektu  dokumentów Europass Mobilność. Tytuł konferencji „Rozwój umiejętności i kompetencji podczas kształcenia za granicą” nawiązywał do rezultatów osiąganych przez uczniów podczas praktyk. Termin  konferencji zbiegł się z nową inicjatywą Komisji Europejskiej: Europejskim Tydzień Umiejętności zawodowych (European Vocational Skills Week), w związku z którym we wszystkich państwach członkowskich odbyło się ponad 750 imprez .

   W ramach projektu programu Erasmus+ w  tegorocznych praktykach zagranicznych brało udział 73 uczniów i ośmiu nauczycieli. Na realizację tego przedsięwzięcia szkoła za pośrednictwem Powiatu Namysłowskiego otrzymała z Unii Europejskiej ponad 200 tys. euro. Dzięki takim środkom na miesięcznych praktykach zagranicznych przebywało 22 uczniów klasy technikum informatycznego i 10 fototechników w Wielkiej Brytanii oraz 16 uczniów z technikum  obsługi turystycznej i 6 uczniów technikum architektury krajobrazu  we Włoszech, a także 17 z technikum żywienia w Niemczech

  Oprócz uczestników projektu w  konferencji brali udział przedstawiciele Powiatu Namysłowskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, pracodawców oraz gimnazjaliści z opiekunami.

   Uczestnicy praktyk przedstawili liczne korzyści, jakie uzyskali w wyniku udziału w projektach oraz zademonstrowali zdobyte umiejętności. Uczniowie , którzy odbyli praktykę w Anglii przedstawili wykonaną stronę www, bazę danych,  film reklamowy oraz profesjonalne zdjęcia. Przedstawiciele technikum architektury krajobrazu pokazali  kompozycję ogrodową wykonaną z kaktusów i innych roślin charakterystycznych dla ogrodów włoskich.  Umiejętności kulinarne zademonstrowali uczniowie technikum żywienia oraz technikum obsługi turystycznej częstując zebranych regionalnymi potrawami, jakie serwowali podczas praktyk w hotelach i restauracjach w Niemczech i w Rimini.

  Konferencja wykazała, że udział uczniów w praktykach zagranicznych przyczynił się do wzrostu ich kompetencji zawodowych, umiejętności językowych i rozwoju osobistego. Uczestnicy stali się bardziej komunikatywni, samodzielni, pewni siebie, odpowiedzialni, tolerancyjny wobec odmiennych kultur.

   Członek Zarządu Powiatu Piotr Lechowicz w swoim wystąpieniu podkreślił wpływ praktyk zagranicznych  na jakość kształcenia i postawy uczniów. Przedstawiciel PUP Paweł Janusz stwierdził, że zdobyte doświadczenia  zwiększają szanse przyszłych absolwentów na rynku pracy, a przedstawiciel pracodawców Józef Sypko dodał, że umiejętności, które zdobywają uczniowie za granicą mają duże znaczenie w pracy zawodowej.

DSC_2828-2.jpeg

DSC_2977-2.jpeg

 

Koordynator projektu

Adam Hubicki

 

 

 

Opublikował(a): Barbara Jarmuszewska Data publikacji: 22-12-2016 13:54 Modyfikował(a): Barbara Jarmuszewska Data modyfikacji: 22-12-2016 14:02
Przewiń do góry