Menu pomocnicze
Zimowy pejzaż

13 czerwca 2015 r. I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Namysłowie obchodziło 70 – lecie swojego powstania. To właśnie 70 lat temu, po zakończeniu II Wojny Światowej, jednym z głównych założeń ówczesnej polityki państwa była stabilizacja życia społecznego, przejawiająca się między innymi w procesie wskrzeszenia placówek edukacyjnych na ziemiach polskich. Nie było to łatwe zadanie, a wręcz przeciwnie, wymagające wiele wysiłku, determinacji, a przede wszystkim chęci, na to, aby polskie dzieci mogły, po przerwie spowodowanej zawieruchą wojenną, zacząć normalnie żyć i uczyć się. Nie lada wyzwaniem było więc skompletowanie odpowiedniej kadry pedagogicznej, a także zaplecza socjalnego w postaci budynku, który mógłby pełnić funkcję szkoły, a także materiałów dydaktycznych wspierających pracę nauczycieli. Z podobnymi problemami borykał się również Namysłów, gdzie 1945 r., specjalnie powołani nauczyciele, zorganizowali podstawy ówczesnego szkolnictwa gimnazjalnego i licealnego na terenie powiatu namysłowskiego tworząc Państwowe Gimnazjum i Liceum w Namysłowie. Pierwszymi organizatorami szkoły według zapisów historycznych byli Władysław Smoter, Halina Giecewicz, Irena Umińska – Toeplitz. I choć kadra pedagogiczna zmieniała się w tamtych czasach stosunkowo często, wszyscy, dzięki sumiennej pracy, przyczyniali się do kształtowania współczesnego wizerunku „Namysłowskiego Ogólniaka”, jako szkoły nowoczesnej, przyjaznej uczniom, a jednocześnie prezentującej bardzo wysoki poziom nauczania.

Obchody 70 – lecia „Ogólniaka” rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Namysłowskiego Domu Kultury, na oficjalną galę, poświęconą historii szkoły, nauczycielom i uczniom. W zorganizowanych uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło wiele gości, m.in. absolwenci i nauczyciele szkoły, dyrektorzy innych szkół i placówek pedagogicznych, Wojewoda Opolski, kurator oświaty, przedstawiciele władz samorządowych w tym przedstawiciele Powiatu Namysłowskiego: Starosta Namysłowski Michał Ilnicki, Wicestarosta Bartłomiej Stawiarski, Sekretarz Powiatu Alina Białas, Skarbnik Katarzyna Parzonka, a także Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Sławomir Hinborch. Starosta Namysłowski złożył na ręce Pani Dyrektor Jolanty Wilczyńskiej wiązankę kwiatów oraz list gratulacyjny, w którym dziękował wszystkim pedagogom, a także uczniom, za zaangażowanie i poświęcenie, jakie wkładają w cały proces edukacyjny. Bukiet kwiatów otrzymał również każdy z nauczycieli, który na przestrzeni lat pełnił funkcję Dyrektora liceum. Po zakończeniu części oficjalnej przygotowany został program artystyczny, w którym zebrani, dzięki cytowanym wspomnieniom uczniów i znakomitej oprawie muzycznej, mogli przenieść się do dawnych czasów, powspominać, albo też poznać realia szkoły, jakie wówczas panowały.

Ponadto w tym dniu na wszystkich absolwentów i nauczycieli czekały jeszcze inne atrakcje. Były to spotkania klasowe oraz „Bal Absolwenta”, które to zorganizowane zostały już w budynku liceum przy ul. Mickiewicza. Zabawa była przednia i trwała do białego rana, a każdy uczestnik bardzo zadowolony, że po latach mógł jeszcze raz spotkać koleżanki, kolegów i nauczycieli ze szkoły średniej, powspominać dawne dzieje, zapewniając jednocześnie, że kolejne spotkanie już za dziesięć lat w rocznicę 80 – lecia.


70 lat do gazety.jpeg


zdjęcie na stronę.jpeg

Opublikował(a):  Data publikacji: 18-06-2015 15:02 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 19-06-2015 10:35
Przewiń do góry