Menu pomocnicze
Jesień

naglowek1.jpeg

Na przełomie sierpnia i września  2014 roku 16 uczniów z technikum agrobiznesu Zespołu Szkół Rolniczych przebywało na miesięcznych praktykach zawodowych w południowej Hesji. Pobyt młodzieży był realizowany w ramach projektu Leonardo da Vinci w programie „Uczenie się przez całe życie”.

Praktykanci uczyli się w 15 dużych i nowoczesnych przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych wytypowanych przez Regionalny Związek Rolników Starkenburg w Darmstadt, z którym szkoła współpracuje od 9 lat. Podczas praktyki uczniowie zdobyli nowe umiejętności zawodowe w zakresie produkcji roślinnej pracując na sprzęcie rolniczym przy uprawie i siewie roślin, biorąc udział w zbiorze ziemniaków i warzyw, sortowaniu i pakowaniu jabłek i  warzyw, produkcji soku oraz  sprzedaży produktów na giełdzie towarowej. Kilku praktykantów nabyło nowe umiejętności pracując w produkcji zwierzęcej przy obsłudze bydła oraz  pielęgnacji koni. Dwie uczennice pracowały w przedsiębiorstwie produkującym zioła i nasiona dzikich roślin przy zbiorze, sortowaniu, suszeniu oraz brały udział w badaniach laboratoryjnych.             

Oprócz zdobytych kompetencji zawodowych uczniowie poprawili umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim a także stali się bardziej otwarci na obcą kulturę, tolerancyjni, samodzielni i pewni siebie.

W czasie pobytu na praktyce uczniowie nawiązali bliskie kontakty z rolnikami niemieckimi, u których również mieszkali. Niektórzy uczniowie otrzymali propozycje pracy w czasie wakacji i po ukończeniu szkoły oraz zaproszenia do odwiedzin.

W wolne dni praktykanci uczestniczyli w wycieczkach  do ciekawych i zabytkowych miejscowości południowej Hesji  oraz  poznali Darmstadt i okolice.

Wszystkie działania związane z pobytem młodzieży w Niemczech zostały w pełni sfinansowane ze środków Komisji Europejskie. Za pozyskane pieniądze uczestnicy projektu brali udział w intensywnym kursie języka niemieckiego z native speakerami, w spotkaniach z  psychologiem i pedagogiem, mieli zapewnioną bezpłatną podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie, przejazdy lokalne, wycieczki oraz otrzymali kieszonkowe.

Adam Hubicki - koordynator projektu

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 04-12-2014 10:55 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-12-2014 10:58
Przewiń do góry