Menu pomocnicze
WIOSNA

18 lipca 2014r. zmieniają się przepisy dotyczące przeprowadzania zbiórek publicznych – wchodzi w życie ustawa z dnia 14 marca 2014r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz. U. z 2014r. poz. 498). Nowe prawo znosi urzędowe zgody na organizację i przeprowadzenie zbiórki. Od momentu wejścia w życie w/w ustawy obywatele sami będą decydować o tym, jaki cel zbiórki warty jest wsparcia.

Szczegóły zmian:

  • zbiórki elektroniczne, przez przelewy na konto – nie podlegają ustawie dotyczącej zbiórek publicznych. Przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki rejestrowanemu przepływowi pieniędzy;
  • dotychczasowe „pozwolenie” na zbiórkę publiczną zostaje zastąpione „zgłoszeniem” na ogólnopolskim portalu ZBIÓRKI.GOV.PL, który rusza w momencie wejścia w życie ustawy. Dostępność do w/w portalu pod adresem: zbiórki.gov.pl. Na tym portalu publikowane będą także sprawozdania z przeprowadzonych zbiórek, każdy obywatel będzie miał umożliwiony dostęp do informacji, o tym, kto i na co zbiera oraz jak zostały rozdysponowane zebrane środki finansowe;
  • zniesiona została opłata skarbowa dla organizatorów zbiórek oraz obowiązek publikacji sprawozdań ze zbiórek w prasie;
  • zmieniona została także forma zgłoszenia zbiórki, organizator będzie mógł zgłosić zbiórkę elektronicznie lub na piśmie, przesyłając formularz zgłoszenia pocztą lub faxem do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa.

UWAGA – zgłoszenie elektroniczne pozwala na szybką rejestrację zbiórki tj. maksymalnie  w ciągu 3 dni (zgłoszenie w wersji papierowej do 7 dni). Do tego zgłoszenia potrzebny jest podpis cyfrowy, wystarczy „bezpłatny podpis”  tzw. Profil zaufany ePUAP, który można w kilkanaście minut założyć na portalu ePUAP, a później każdorazowo „potwierdzić” w urzędzie skarbowym, oddziale ZUS lub NFZ.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Opracowała
na podstawie informacji MAC
H. Dzidowska

Opublikował(a):  Data publikacji: 27-06-2014 10:04 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 27-06-2014 10:04
Przewiń do góry