Menu pomocnicze
Irys

W sobotnie popołudnie w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki na terenie Namysłowskiej Wyspy odbył się happening promujący wśród młodzieży naszego powiatu życie wolne od uzależnień. O godzinie 16:00 mimo niesprzyjającej aury odbyło się odczytanie odezwy „Zryw Wolnych Serc” .

Dzisiaj popołudniu na terenie Namysłowskiej Wyspy  odbył się happening w ramach Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej PaT „ Zryw Wolnych Serc. Impreza skierowana była do uczniów szkół Gimnazjalnych oraz Ponadgimnazjalnych, młodzież uczestnicząca w dzisiejszym spotkaniu mogła aktywnie spędzić wolny czas podczas przygotowanych dla nich atrakcji.  

Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki skierowane było do wszystkich  mieszkańców powiatu namysłowskiego, by we  wspólnej sprawie promować modę na życie wolne od uzależnień. W ramach tej akcji Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie wspólnie ze Środowiskowym Hufcem Pracy przygotowała dla młodzieży powiatu namysłowskiego szereg atrakcji. Do Namysłowskiego Głosu Profilaktyki przyłączyli się także pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej – z Zespołu Interdyscyplinarnego, Poradni Odwykowej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Namysłowskiego Ośrodka Kultury, Biblioteki Miejskiej, Zespołu Szkół Mechanicznych, Stowarzyszenia Motocyklistów oraz Stowarzyszenia Bushi. Młodzież mogła także skonsultować się z Terapeutą  OPS oraz Księdzem z Parafii Piotra i Pawła w Namysłowie.  Akcji patronowały także lokalne władze: Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Namysłowie, które zakupiły nagrody dla uczestników konkursów.
W programie artystycznym uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych, Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr I , Gimnazjum nr II, Zespołu Szkół Specjalnych. Swój udział zgłosili także uczniowie ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Namysłowie jednak niesprzyjająca aura nie pozwoliła na ich występ. Do uczniów skierowany został konkurs plastyczny na plakat tematyczny, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas happeningu.

Nagrodzone oraz wyróżnione prace zostały wystawione podczas happeningu.

Uczniowie z przygotowanymi banerami przeszli o godz. 15:00 ze swoich szkół przez miasto rozdając naklejki PAT oraz promując wśród mieszkańców naszego miasta zdrowy styl życia. O godz. 16:00 po odczytaniu odezwy społecznościowej PaT  rozpoczął się program artystyczny uczniów.

Wśród atrakcji odbyła się prezentacja w wykonaniu Komendanta Straży Miejskiej, który zrobił pokaz technik Interwencji. W specjalnie przygotowanych namiotach odbywały się wykłady oraz propozycje na spędzanie czasu wolnego. Dzięki zaangażowaniu słuchaczy Wschodnich Sztuk Walki Bushi odbyła się prezentacja Origami, która do samego końca imprezy cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tuż obok nauczyciele Wychowania Fizycznego z Zespołu Szkół Mechanicznych wykorzystując między innymi alko gogle przeprowadzili konkurencje sportowe. Wśród atrakcji Panowie  Grzegorz i Waldek zaprezentowali grę w „bule” jako ciekawą alternatywę na spędzanie czasu wolnego. Mimo niesprzyjającej aury odbyło się przeciąganie liny między obecnymi na happeningu Motocyklistami a młodzieżą . Mimo wydawałoby się równych szans młodzież poniosła klęskę. Jednak zaangażowanie oraz zabawa podobała się wszystkim uczestnikom. W ramach promowania bezpiecznych zachowań na drodze wszyscy otrzymali opaski odblaskowe.

 Dzięki firmie „Nestle” odbyła się także degustacja lodów. Młodzież uczestniczyła w nauce resuscytacji jaką przygotowali Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie. Przedstawicielki Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadziły konkurs „Nie Palę”  gdzie nagrodzono uczestnika, który w jak najkrótszym czasie wydmuchał specjalnie przygotowane w tym celu balony. Prowadzona była także wspólna akcja edukacyjna przez pracowników z Środowiskowego Hufca Pracy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biblioteki Publicznej. Szereg książek, broszur i ulotek a także porady specjalistów czekały na wszystkich zainteresowanych. W akcji uczestniczył Policjant prowadzący profilaktykę nieletnich asp.sztab. Waldemar Stolarz, który przygotował profilaktykę skierowaną do rodziców obecnej w trakcie imprezy. Dodatkową atrakcją był także technik kryminalistyczny, który przedstawił jak wygląda los osób nieletnich wpadających w konflikt z prawem. Podczas całej akcji uczestnicy mogli korzystać z porad specjalisty terapeuty z poradni odwykowej.

Wśród nieprzewidzianych atrakcji w trakcie happeningu swoją obecnością na scenie Namysłowskiego Zrywu Wolnych Serc zaszczycił Starosta Namysłowski Julian Kruszyński. Akcji przyglądał się także znany namysłowski sportowiec , który osobiście ze sceny namawiał młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego. Zwracając uwagę jak poważnym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju używki zwłaszcza w młodym wieku zachęcał młodzież do sportowego spędzania czasu wolnego. Na zakończenie happeningu wyłoniono osoby najaktywniej uczestniczące w prowadzonych w czasie imprezy atrakcjach. Pracownice ze Środowiskowego Hufca Pracy wspólnie z Panią Komendant wręczyły nagrody wszystkim laureatom konkursów.

Mimo przygotowanych atrakcji na Namysłowskiej Wyspie pojawił się „bohater negatywny”, który degustując przyniesiony ze sobą alkohol przyglądał się imprezie. Jednak i tu zadziałała profilaktyka- tym razem mandatowa i obecni podczas happeningu policjanci rozliczyli młodego anty-działacza zgodnie z obowiązującą literą prawa.

 

Na podst. Inf. wł. KPP w Namysłowie

Opublikował(a):  Data publikacji: 16-06-2014 07:56 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 16-06-2014 07:59
Przewiń do góry