Menu pomocnicze
WIOSNA

Ponad 180 koni sportowych i około 3 tys. widzów - to z pewnością udany debiut organizatorski ośrodka Jakubus w Jakubowicach i funkcjonującego tam Klubu Jeździeckiego Osadkowski. Organizatorzy zaczęli cykl zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody w Jakubowicach od zawodów regionalnych, co nie oznacza jednak, że startowali tylko zawodnicy z województwa opolskiego - Zawody regionalne  dopuszczają do startu jeźdźców z całej Polski, a sama ranga regionalna wynika z faktu objęcia patronatem tego typu zawodów przez Wojewódzki Związek Jeździecki, który na podstawie wyników tworzy rankingi - mówi Aleksandra Osadkowska menadżer Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjnego Jakubus.

Jakubus_6.jpeg

Zawody rozegrane 3 i 4 maja w Jakubowicach rozpoczęto konkursami klasy LL o wysokości do 90 cm i klasy L – 100 cm. Następnie emocje rosły wraz z wysokością przeszkód, a dodatkowo w konkursie zaczął liczyć się czas przejazdu (klasa P – 110 cm, klasa N – 120 cm i klasa C – 130 cm). Konkursy wygrywali faworyci – aż 4 puchary zabrał ze sobą do Kwidzyna Jacek Zagor, trzykrotny Mistrz Polski i wielokrotny medalista. W czołówce cały czas utrzymywała się zawodniczka gospodarzy (KJ Osadkowski) Agnieszka Olszewska, która w klasie P - 110cm była raz II-ga i raz I-sza, a w Grand Prix udało jej się zdobyć II miejsce! Znakomitą formę, szczególnie w sobotnim, bardzo emocjonującym konkursie Potęgi Skoku, zaprezentował pochodzący z Wilkowa Tomasz Gałczyński. Potęga Skoku jest konkursem specjalnym, polegającym na skoku na wysokość przez szereg – dublebare z "trampoliną", gdzie pierwsza przeszkoda, będąca tzw. trampoliną pomaga jeźdźcom znaleźć odpowiednie miejsce odbicia, a druga przeszkoda - dublebare jest podnoszona po każdej rozgrywce. W ostatniej z nich dublebare osiągnął wysokość aż 190cm. Niestety żadnemu zawodnikowi nie udało się pokonać go bez zrzutki, tym samym zwyciężyli ex equo Julia Mieszczak, Tomasz Kuczerawy i Tomasz Gałczyński, który do ostatniej rozgrywki wprowadził aż 2 konie.

Największym zwycięzcą zawodów okazał się jednak Dominik Słodczyk, który punktował w wielu konkursach, a w ostatnim konkursie niedzielnych rozgrywek został zdobywcą I. Grand Prix Jakubowic. Był to konkurs dwunawrotowy, składający się z dwóch nawrotów, które zawodnik musi pokonać dosiadając tego samego konia. W pierwszym nawrocie jechało ok. 40 zawodników. W drugim nawrocie,  w którym liczył się już czas, uczestniczyli wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli nawrót pierwszy. Przeszkody powędrowały na wysokość 140 cm i najszybszy na parkurze okazał się Dominik Słodczyk (medalista Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych).

Poza już wymienionymi zawodnikami z krajowej jeździeckiej czołówki, należy wyróżnić jeszcze Piotra Morsztyna (zawodnik nr 1 KJ Osadkowski, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski), Piotra Sawickiego (reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata) oraz Krzysztofa Gozdka. Lista wymienionych nazwisk uzmysławia jak mocna była obsada zawodów w Jakubusie. Przy okazji wydarzenia w dniu 1 maja została otwarta Restauracja Jakubus, serwująca wykwintne potrawy codzienne w godz. 13.00-20.00 oraz Piano Bar Jakubus czynny do 24.00.

Organizatorzy nie zamierzają spocząć na laurach - Przed nami kolejne wielkie wydarzenia - zapowiada Aleksandra Osadkowska - 21 i 22 czerwca w Jakubowicach odbędą się ponownie zawody regionalne. Planujemy, podobnie jak na zawodach majowych, aby w sobotę po południu był rozgrywany widowiskowy konkurs dla publiczności. Niedziela to będą już typowe sportowe emocje z najważniejszym konkursem Grand Prix.

Największa gratka czeka miłośników sportu i koni w lipcu i we wrześniu. - W lipcu planujemy trzydniowe zawody (11-13 lipca) rangi ogólnopolskiej, na których uzyskaliśmy możliwość rozegrania konkursów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski Młodych Koni - potwierdza menadżer Jakubusa - Przeszkody w głównych konkursach będą jeszcze wyższe niż na zawodach regionalnych. Zawodnicy będą startować w konkursach CC1 o wysokości 145 cm. Już teraz bardzo szeroka czołówka krajowa zapowiada się na ten turniej. Z kolei najważniejsze zawody organizowane przez KJ Osadkowski i Jakubus odbędą się w dniach 12-14 września CSN***. Będzie to impreza ogólnopolska z największą pulą nagród (minimum 60 tys. zł) oraz możliwością przyjęcia na zawody 15 zawodników zagranicznych (ranga CSN) - Już dziś zapraszamy wszystkich – nie tylko pasjonatów jeździectwa, na wspaniałe sportowe wydarzenia oraz wspólne biesiadowanie w malowniczym otoczeniu Jakubusa - dodaje pani menadżer.

Jakubus_1.jpeg

Jakubus_10.jpeg

Jakubus_11.jpeg

Jakubus_2.jpeg

Jakubus_3.jpeg

Opublikował(a):  Data publikacji: 09-05-2014 12:14 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 09-05-2014 13:04
Przewiń do góry