Menu pomocnicze
Zimowy pejzaż

Praktyka zawodowa fototechników z Zespołu szkół Rolniczych,
realizowana we Wrocławiu z unijnego projektu,
koordynowanego przez Starostwo Powiatowe - "W lepszy start".

W dniach 21.10-15.11.2013r. klasa II TF odbywała praktykę zawodową we Wrocławiu. Kilkoro uczniów miało okazję zdobywać swoje pierwsze zawodowe doświadczenie w studiach fotograficznych, gdzie pod kierunkiem opiekunów poznawali codzienną pracę fotografika i tajniki branży fotograficznej. Pozostała część klasy realizowała program praktyki zawodowej według opracowanego harmonogramu pod okiem nauczycieli.

Praktykanci doskonalili swoje umiejętności w zakresie:

  • posługiwania się aparatami fotograficznymi analogowymi i cyfrowymi,
  • wykonywania zdjęć zgodnie z zasadami kompozycji i estetyki,
  • kadrowania zdjęć,
  • wykonywania zdjęć z uwzględnieniem warunków oświetlenia,
  • wykonywania zdjęć tematycznych,
  • wykonywania zdjęć z właściwą głębią ostrości,
  • wykonywania ulotek reklamowych,
  • wykonywania prezentacji multimedialnych.
  • wykorzystania w pracy fototechnika wybranych programów graficznych.  

Przy okazji realizacji zadań praktyki zawodowej uczniowie mieli możliwość poznania Wrocławia, miasta odwiedzanego corocznie przez tysiące turystów, a przez nas, mieszkających nieopodal, niedocenianego turystycznie. Podczas fotograficznych plenerów zwiedziliśmy i zobaczyliśmy wiele obiektów i miejsc, które są wizytówkami wrocławskiego dziedzictwa kultury. Budowle gotyckie, barokowe, modernistyczne czy nowoczesne obiekty architektoniczne razem tworzące urbanistyczną mapę miasta. Poszukiwaliśmy obiektów charakterystycznych,  umożliwiających ukazanie piękna danej epoki. Staraliśmy się też inaczej spojrzeć na miasto, wykonując ciekawe fotografie. Staraliśmy się też zatrzymać czas w wykonanym zdjęciu, alb wręcz odwrotnie,  pokazać dynamikę ruchu. Odwiedziliśmy też wrocławskie muzea i galerie sztuki, gdzie szukaliśmy inspiracji do pięknych zdjęć. Nie pominęliśmy nowoczesnych szklanych budowli, z wrocławskim ,,drapaczem chmur” Sky Tower” oraz nowoczesnym Portem Lotniczym Wrocław – Starachowice. Z tarasów  widokowych fotografowaliśmy  miasto z góry z „lotu ptaka”. Chodziliśmy na plenery nocne, szukając świetlistych śladów miejskiego życia. Zobaczyliśmy stadiony sportowe, Olimpijski -  ponad stuletni i Miejski – nowy. Odwiedziliśmy także wrocławską kręgielnię w Sky Baldwin, gdzie oprócz zabawy znaleźliśmy czas na zdjęcia sportowe, doskonaląc swój warsztat pracy.

Uczestniczyliśmy w ósmej edycji BEiKS Roadshow- pokazach najnowszego sprzętu foto i wideo. Pokazy poprzedzone były kilkoma szkoleniami na temat nowości wypuszczanych na rynek przez wiodące firmy sprzętu fotograficznego oraz najnowszych technik rejestracji obrazu. Na przygotowanej wystawie można było zobaczyć omawiany sprzęt i zapoznać się z jego działaniem.

Gościliśmy w Telewizji Wrocław, gdzie pani dyrektor ds. programowych była naszą przewodniczką  po tym wielkim gmachu, pokazując ,,telewizję od kuchni”. Opowiedziała nam o pracy poszczególnych zespołów telewizyjnych i ich zadaniach. Zwiedziliśmy duże i małe studia nagrań, reżyserki dźwięku, światła i obrazu. Mieśmy okazję zrobić sobie zdjęcia na miejscu prowadzących Wrocławskie Fakty oraz w studio nagrań programów regionalnych w TV. Zobaczyliśmy Redakcję Faktów i redaktorów przy pracy. Pokazano nam telewizyjne archiwum oraz magazyn sprzętu filmowego, skąd przed nagraniem pobiera się sprzęt, a niektórzy z nas mieli okazję ,,przymierzyć kamerę” i zobaczyć,  jak ciężka może być praca operatora.

Na koniec praktyk odwiedziliśmy Stary Ratusz z Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, w którym zobaczyliśmy ,,Światową wystawę dzikiej przyrody 2012”. Prezentowano nagrodzone prace, w różnych kategoriach około 80 fotografików z całego świata. Była to ciekawa lekcja z fotografii.

1.jpeg

10 DSC03653.jpeg

2.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

8.jpeg

9.jpeg

Zdjęcia wykonali uczniowie II TF podczas praktyki zawodowej.
Honorata Pietroszek

Opublikował(a):  Data publikacji: 20-11-2013 14:57 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 20-11-2013 14:59
Przewiń do góry