Menu pomocnicze
WIOSNA
Ekotrasa otwarta!
 
I stało się! Po wielu trudach i kłopotach otworzyliśmy ekotrasę, promująca walory kulturowe, etnograficzne, architektoniczne i przyrodnicze Namysłowa i okolic. Nasze działania wpisane były w projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej ,,Aktywni z natury” , a realizowane przez uczniów pod kierunkiem- pierwotnie- prof. Bożeny Szwed, póżniej prof. Krystyny Grześniak  oraz  prof. Hanny Szymczyk, która jednocześnie przez cały czas trwania prac była koordynatorem projektu. Wyznaczyliśmy dwie trasy: pierwszą-pieszą, uliczkami Namysłowa, drugą-rowerową, prowadzącą przez Namysłów, Stare Miasto, Michalice i Kamienną. Staraliśmy się uwzględnić wszystkie ciekawe obiekty i miejsca, interesujące dla mieszkańców naszego miasta, ale także dla gości. Opracowaliśmy tablicę z wytyczonymi trasami, przygotowaliśmy opisy poszczególnych przystanków oraz folder, który zamieszczony został w ogólnopolskim przewodniku wydanym przez CEO. 24 czerwca p. Joanna Leszczyńska ze Starostwa Powiatowego  dokonała otwarcia naszej  ekotrasy. Kiedy wstęga została przecięta, ruszyliśmy na spacer po Namysłowie. I okazało się, że wielu spośród nas po raz pierwszy zobaczyło kwitnące tulipanowce, wielu dowiedziało się, co oznacza termin: mur pruski, kto to był Jan Skala, co to są polichromie. Pełni zachwytu  oglądaliśmy kolejne miejsca i słuchaliśmy opowieści snutych przez uczniów-przewodników. Spacer zakończyliśmy na wyspie na Widawie. I tu, w dowód uznania naszej pracy, otrzymaliśmy od p. Joanny Leszczyńskiej zapewnienie, że mapka tras wraz z ich opisem, opublikowana zostanie w najbliższym numerze gazety lokalnej, a tym samym upowszechniona wśród mieszkańców naszego miasta. Bardzo dziękujemy, pozostając w nadziei, że trud, jaki włożyliśmy w realizację projektu, będzie inspiracją do dalszych działań na rzecz odkrywania urody najbliższej okolicy, a także pozwoli na dostrzeżenie tego, co w natłoku codzienności umyka naszej uwadze. Do zobaczenia na trasie!
 
Hanna Szymczyk i Krystyna Grześniak
Zespół Szkół Mechanicznych w Namysłowie
 
 
ekotrasa.jpeg
 
 
Pierwsza trasa jest trasą miejską dla turystów pieszych. Jej długość to ok. 2 km., a szacowany czas przejścia to ok 2 godziny. Rozpoczyna się w kasztanowej alei, biegnie wzdłuż murów miejskich, wchodzi w zabytkową część miasta, następnie prowadzi przez odnowione centrum i obwodnicą miejską kieruje na wyspę. Trasa obejmuje 8 przystanków, oto poszczególne z nich:
1. Aleja kasztanowa
2. Kościół św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary
3. Dąb Pokoju i pomnik Jana Skali
4. Rynek
5. Kościół św. św. Piotra i Pawła
6. Brama Krakowska, punkt widokowy
7. Skwer miejski z fontanną 
8. Wyspa
 
Aleja Kasztanowa - poczatek trasy.jpeg
Mostek na Młynówce.jpeg
Piastowski zamek.jpeg
Kościół p.w. św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary.jpeg
Pomnik Jana Skali z Dębem Pokoju.jpeg
Ratusz.jpeg
Punkt Gastronomiczny na rynku.jpeg
Brama Krakowska z krużgankami i rycerzem.jpeg
Zabytkowa kamieniczka z fragmentem muru pruskiego.jpeg
Dąb przy miejskiej bibliotece.jpeg
Fontanna przy NOK.jpeg
wyspa.jpeg
Stały gość na Widawie.jpeg
Wyspa na Widawie.jpeg
 
 
Druga trasa - rowerowa, liczy 8 km i obejmuje nie tylko Namysłów, ale również jego okolice. Rozpoczyna się w alei kasztanowej, prowadzi obwodnicą miejską obok szpitala, przez park miejski, na wysokości kortów tenisowych wchodzi w ulicę Pułaskiego, mija stadion miejski, na wysokości  staromiejskiej stacji benzynowej prowadzi polną drogą do zalewu michalickiego. Droga wzdłuż zalewu prowadzi do zabytkowego kościoła w Michalicach i do punktu gastronomicznego nad wodą. W drodze powrotnej kieruje się przez Kamienną i Stare Miasto (zabytkowy kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny), ulicą Parkową (zabytkowe poniemieckie wille), obok basenu kieruje się ku wyspie. Trasa posiada 7 przystanków:
1. Aleja kasztanowa
2. Park miejski
3. Michalice kościół
4. Michalice zalew
5. Kamienna
6. Stare Miasto
7. Basen miejski  
 
Aleja Kasztanowa.jpeg
Szpital miejski.jpeg
Strzelnice w parku miejskim.jpeg
wąwóz w parku miejskim.jpeg
Kościół w Michalicach p.w. św. Michała Archanioła.jpeg
Wnętrze kościoła z zabytkową polichromią.jpeg
Michalice z kościołem i z zabudowaniami miejskimi.jpeg
zalew w Michalicach.jpeg
żaglówka na zalewie.jpeg
młyn na starym mieście.jpeg
kościół p.w. NMP na starym mieście.jpeg
Stadion miejski.jpeg
korty tenisowe.jpeg
przedwojenna willa przy ul.Parkowej.jpeg
stare lipy przy ul.Parkowej.jpeg
Odnoga Widawy z fragmentem wyspy.jpeg
Kaczka Krzyżówka.jpeg
Widok z wyspy na basen.jpeg
 
Opublikował(a):  Data publikacji: 17-07-2013 11:06 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 17-07-2013 13:20
Przewiń do góry