Menu pomocnicze
WIOSNA
naglowek1.jpeg
 
Na przełomie kwietnia i maja 2013  na miesięcznych praktykach zawodowych przebywało 65 uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie. Pobyt młodzieży był realizowany w ramach dwóch projektów Leonardo da Vinci w programie „Uczenie się przez całe życie” w pełni finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Za pozyskane pieniądze uczestnicy projektu brali udział w intensywnym kursie języka angielskiego i niemieckiego z native speakerami, w spotkaniach z  psychologiem i pedagogiem, mieli zapewnioną bezpłatną podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie, przejazdy lokalne, wycieczki oraz otrzymali kieszonkowe.
 
W Plymouth, w południowo-zachodniej Anglii, praktykę odbywało 30 uczniów z technikum informatycznego. Praktykańci pracowali w ponad 20 firmach, w których zajmowali się obsługą sprzętu komputerowego, aktualizacją bazy danych, tworzeniem stron internetowych, ulotek i prezentacji, obróbką zdjęć, montażem i naprawą komputerów, instalowaniem oprogramowań i pracą na różnych programach w wersji angielskiej.  Uczniowie mieszkali osobno w rodzinach angielskich, przez co mogli jeszcze bardziej udoskonalić swój język, przełamać bariery językowe oraz otworzyć się na nowych ludzi. Oprócz pracy uczniowie odbyli w weekendy dwie wycieczki, które umożliwiły im poznania zabytków oraz wspaniałych pejzaży Anglii.
 
16 uczniów technikum żywienia przebywało w kilkunastu miejscowościach południowej Hesji, pracując w hotelach i restauracjach. Praktykanci poznali tajniki kuchni niemieckiej, nauczyli się sporządzać regionalne potrawy oraz obsługiwać konsumentów będąc w roli kelnerów. Zajmowali się też przygotowywaniem sali konsumpcyjnej oraz pokoi dla gości.  Pobyt w Niemczech związany był również z udziałem uczniów w wycieczkach krajoznawczych. 
 
Trzecia grupa przebywała przez 4 tygodnie w Rzymie. Byli to uczniowie technikum architektury krajobrazu, którzy pracowali przy uprawie roślin ozdobnych oraz pielęgnacji historycznych ogrodów. Ośmiu uczniów pracowało w miejskim przedsiębiorstwie zajmującym się dekoracją Rzymu, m.in. Schodów Hiszpańskich oraz Placu Św. Piotra. Trzy uczennice pracowały w zabytkowym ogrodzie Villa Medici Accademia di Francia. Kolejna grupa uczniów uczyła się zawodu w gospodarstwie ogrodniczym prowadzącym działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a pozostałe uczennice pracowały w gospodarstwie ogrodniczym produkującym kwiaty i rośliny ozdobne. Młodzież uczestniczyła w licznych wycieczkach zwiedzając Wieczne Miasto a także okolice, np. Tivoli – miasto fontann, czy piękne plaże nad Morzem Tyreńskim. Wszyscy uczestnicy projektów wykazali duże zadowolenie z udziału w praktykach zagranicznych. 
 
Głównym rezultatem projektów jest zwiększenie kompetencji zawodowych, rozwój umiejętności interpersonalnych i językowych oraz zwiększenie mobilności przyszłych absolwentów na europejskim rynku pracy. Nabyte umiejętności zostaną wykorzystane w dalszej nauce i przyszłej pracy zawodowej.
 
 
 
Koordynator projektów
 
Adam Hubicki
 
Opublikował(a):  Data publikacji: 08-07-2013 09:13 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 08-07-2013 14:22
Przewiń do góry