Menu pomocnicze
Jesień

W połowie czerwca na zaproszenie władz powiatu i gminy gościł w Namysłowie starosta niemieckiego powiatu Euskirchen, Gunter Rosenke wraz z małżonką. To efekt siedmioletniej współpracy Szkoły Podstawowej nr 3 w Namysłowie z Georgschule w Euskirchen. To miasto położone w Nadrenii Pólnocnej-Westfalii jest nieprzypadkowo partnerem tej wymiany, albowiem to właśnie tam mieści się siedziba organizacji zrzeszającej byłych mieszkańców Namysłowa (Namslauer Heimat Freunde).

Wraz ze starostą Rozenke do Namysłowa przyjechał Peter Graf Henckel von Donnersmarck, potomek rodziny hrabiowskiej pochodzącej z dzisiejszego Gręboszowa. Przywiózł on ze sobą dwa portrety związanych z Gręboszowem przedstawicieli rodów Prittwitz i Gaffron z roku ok. 1775 oraz fotografii z początku ubiegłego wieku. Wszystkie eksponaty trafiły do Izby Regionalnej w Namysłowie.
Goście zwiedzili Namysłów, Michalice oraz Pokój. Podczas spotkania w starostwie landrat Rosenke oraz starosta Kruszyński wyrazili wolę ściślejszej współpracy między samorządami obydwu powiatów. Pobyt gości z Niemiec zakończyło popołudnie kulturalne w Namysłowskim Ośrodku Kultury, które uświetniły występy dzieci i młodzieży z namysłowskiej "Trójki". - Żyjemy w jednej Europie ze wspólną kulturą - podkreślał w swoim wystąpieniu starosta Gunter Rosenke - Granice narodowościowe oraz bariery językowe nie stanowią już dla nas przeszkody, by pamiętać o naszych wspólnych korzeniach kulturowych, by je pielęgnować oraz rozwijać.
Graf Henckel von Donnersmarck w swojej wypowiedzi wskazywał na to co łączy obecnych i niegdysiejszych mieszkańców Ziemi Namysłowskiej - Było dla mnie wielkim przeżyciem, że powojenni mieszkańcy Gręboszowa z respektem potraktowali najstarszy grobowiec we wsi, a także moją rodzinę. Wówczas to przyjęli go, świadomie, czy nieświadomie, do swojej przeszłości i do swojej historii (...) W międzyczasie rozwinęliśmy się w dobrym kierunku, jesteśmy wobec siebie nie tylko uprzejmi ale także traktujemy się po przyjacielsku i otwarcie, potrafimy ze sobą rozmawiać.

Niemcy_14-06-12 266.jpeg

Niemcy_14-06-12 284.jpeg

Niemcy_14-06-12 292.jpeg

Niemcy_14-06-12 302.jpeg

Niemcy_14-06-12-331.jpeg

Niemcy_14-06-12-332.jpeg

Niemcy_14-06-12-355.jpeg

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 04-07-2013 12:32 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-07-2013 15:23
Przewiń do góry