Menu pomocnicze
słoneczniki

 

Każdego roku dochodzi do nieszczęść związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Niestety mało kto wie jak groźne konsekwencje może ono nieść za sobą i jak do nich nie dopuszczać, jak im przeciwdziałać. Dlatego Komenda Powiatowa Państwowej Straży w Namysłowie apeluje o stosowanie się do poniższych wskazówek, co powinno zapobiec nieszczęściu. 
 
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu zewnętrznego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu (lub innych paliw). Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę.
 
Jednymi z przyczyn zatruć są niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie przewodów ma wiele przyczyn. Mogą to być skutki nieszczelności owych przewodów wynikające z różnego rodzaju pęknięć, wykruszeń, braku ich konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych. Te akurat pojawiają się najczęściej, gdy dokonywane są przeróbki na „własną rękę”.
 
W statystykach zatrucie tlenkiem węgla zajmuje trzecie miejsce, zaraz po zatruciach lekami i alkoholem.
 
Tlenek węgla ma to do siebie, że niestety jest niewyczuwalny zmysłami człowieka, zatem o jego obecności dowiadujemy się dopiero, gdy odczuwamy duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania. Nie należy takich sygnałów bagatelizować. Działaniem swym blokuje on dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym wdychaniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenia i zasięgnąć porady lekarskiej, przeprowadzić kontrolę w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza.
 
Zagrożenie jest bardzo niebezpieczne. Tylko w przeciągu trzech miesięcy (od września do listopada 2012r.) w Polsce zanotowano 400 zdarzeń z CO, w tym 176 osób rannych i aż 12 osób poniosło śmierć w wyniku zaczadzenia. Natomiast w zeszłorocznym okresie grzewczym doszło do prawie 3700 zdarzeń, 1800 osób zostało rannych, a śmierć poniosło aż 106 ofiar.
 
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń - łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie.
 
Więcej informacji na stronach internetowych www.psp.namyslow.pl  oraz www.straz.gov.pl
 
KP PSP Namysłów
Opublikował(a):  Data publikacji: 31-12-2012 07:23 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 07-01-2013 10:33
Przewiń do góry