Menu pomocnicze
WIOSNA
panorama Namysłowa
 

DANE PODSTAWOWE:

Liczba mieszkańców powiatu: 42 680  tys. (dane na dzień 30. VI. 2020 na podstawie zameldowania); w Namysłowie mieszka 16 650 osób, na wsiach Żyje 26 030 mieszkańców.
Powierzchnia powiatu: 748 km2
Gminy: Domaszowice, Namysłów, Pokój, Świerczów, Wilków
Status: rejon objęty szczególnymi instrumentami preferencji dla inwestorów.

LOKALIZACJA:

Powiat, a w szczególności Namysłów, mają wszelkie atuty położenia poza strefą wielkomiejskiej uciążliwości i większość zalet obszaru mogącego korzystać z dobrodziejstw stolic regionów: Wrocławia i Opola.
Rozwinięty układ dróg zapewnia doskonałe połączenie z Brzegiem, Oławą (autostrada A-4), Oleśnicą, Sycowem, Kępnem (trasa Wrocław-Warszawa) oraz Kluczborkiem (trasa Poznań- Katowice).

Opole - 54 km
Wrocław - 60 km
Katowice -160 km
Kraków - 210 km
Warszawa - 320 km

Port lotniczy (Wrocław) - 75 km
Port rzeczny (Brzeg) - 35 km

Ważniejsze trasy:
Wrocław-Warszawa - 28 km
Poznań-Katowice - 41 km
Autostrada A-4 - 50 km

Przejścia graniczne:
Zgorzelec (z Niemcami) - 257 km
Głuchołazy (z Republiką Czeską) - 117 km

GMINY POWIATU :  Namysłów, DomaszowicePokójŚwierczówWilków

mapa powiatu namysłowskiego.jpeg

Stolicą powiatu jest liczący ponad 750 lat Namysłów, który w historii zapisał się rokiem 1348, kiedy to Kazimierz Wielki zawarł z cesarzem Karolem Luksemburskim pokój zwany namysłowskim, kończący wojnę o Śląsk i ustanawiający jego przynależność do Czech. Karolowi IV, królowi Czech i budowniczemu Pragi, Namysłów zawdzięcza gotycki zamek i mury obronne, świadczące o zamożności oraz pozycji ważnej, granicznej warowni.
Ozdobą miejskiej starówki jest piętnastowieczny ratusz z monumentalną, 57. metrową wieżą. To drugi co do wieku ratusz na Śląsku, który zachował najwięcej wczesnogotyckich elementów.

Namysłów jest miastem, w którym się dobrze mieszka. Wrażenie architektonicznego ładu podkreśla czystość, wszechobecna zieleń skwerów, alei, parków i nadwidawskich błoni oraz sprawnie funkcjonujący układ komunikacyjny. Mieszkańcy i goście mają do dyspozycji liczne tereny rekreacyjne i obiekty sportowe. Miła atmosfera miasta, dobra oferta edukacyjna oraz obecność urzędów i instytucji sprawiają, iż przybywający na dłużej nie mają problemów z osiedleniem się i zapewnieniem rodzinie dobrych warunków życia.
Wioski zdobią kościółki - jak ten drewniany w Michalicach z ludowymi polichromiami z XVII w. lub czternastowieczny kościół w Strzelcach będący przykładem warownego gotyku śląskiego. W Smogorzowie, jeżeli wierzyć legendzie, w podziemiach nie istniejącej już drewnianej katedry, spoczywają prochy pierwszych wrocławskich biskupów, którzy właśnie tam mieli tymczasową siedzibę. W Gręboszowie i Pokoju zostały pamiątki po rezydujących rodach Henckel von Donnersmarck i Württemberg (z rodziny tej wywodziła się m.in. cesarzowa Rosji - Maria Fiedorowna, żona cara Pawła I), np. piękny przykościelny cmentarz w Gręboszowie z przełomu XVIII i XIX wieku, czy klasycystyczne rzeźby i budowle olbrzymiego zespołu parkowego w Pokoju.

Ozdobą powiatu jest płynąca przez Namysłów rzeka Widawa, na tyle czysta, że osiedliły się nad nią bobry i wydry oraz rzeka Stobrawa, która przecina Stobrawski Park Krajobrazowy, gdzie występują m.in.: orły bieliki, czarne bociany i zimorodki. Wśród lasów, łąk i pól rozpościerają się atrakcyjne tereny łowieckie, a gospodarstwa agroturystyczne oferują noclegi i posiłki.

Na Widawie, w Michalicach, powstał malowniczy zbiornik retencyjny. Akwen o długości 3 km, powierzchni 100 ha - doskonale nadaje się do uprawiania windsurfingu.

Nowe trasy rowerowe, które powstały na terenie powiatu namysłowskiego w ostatnich latach (wzdłuż dróg powiatowych) liczą sobie 16,2 km. Zbliżyły one standard uprawiania turystyki rowerowej w powiecie do takiego, jakim od lat mogą cieszyć się mieszkańcy większych miast polskich. Na terenie gminy Namysłów przy drogach powiatowych jest wybudowanych 13,3 km ścieżek, w gminie Wilków 2,1 km, natomiast w gminie Pokój 0,8km.

Dzięki tym wszystkim przymiotom powiat ma ofertę dla turystów pieszych, rowerzystów, zmotoryzowanych, myśliwych, wędkarzy, miłośników przyrody i jazdy konnej.

Inwestorzy docenili miejscowe walory lokując tu siedziby swoich firm. W Namysłowie obecne są firmy: producent lodów Froneri, producent wkładów grzejnych do kuchni elektrycznych i programatorów sprzętu AGD - Diehl Control Polska, Browar Namysłów, Velux - producent okien oraz firma Vetrotech Saint-Gobain International Ag S.A. Powiat i gminy dysponują szeroką ofertą terenów inwestycyjnych.

Na chwilę obecną Powiat Namysłowski ma podpisane dwie umowy o współpracy z partnerami zagranicznymi. Są to powiat Neuwied oraz Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Warto poznać miasto i powiat. Amatorzy natury odwiedzą zakątki o niepowtarzalnym uroku. Zainteresowani historycznym dziedzictwem staną przed znaczącym dorobkiem materialnej i duchowej kultury minionych wieków, a przedsiębiorcy znajdą klimat i warunki do prowadzenia interesów. 

Zapraszamy do galerii:

Galeria.jpeg

 

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 05-10-2011 10:50
Przewiń do góry